Strona głównaZdrowieMniej mięsa to niższe ryzyko m. in. raka jelita grubego, prostaty i piersi

Mniej mięsa to niższe ryzyko m. in. raka jelita grubego, prostaty i piersi

U progu sezonu grillowego przypominamy: jedzenie mięsa rzadziej niż pięć razy w tygodniu wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka.
Mniej mięsa to niższe ryzyko raka
Uczeni z Uniwersytetu Oksfordzkiego sprawdzili związek pomiędzy dietą i ryzykiem zachorowania na raka. Przeanalizowano dane niemal pół miliona Brytyjczyków. Uczestnicy w wieku 40 - 70 lat, podali, jak często jedli mięso i , a uczeni obliczyli wskaźnik występowania nowych nowotworów (zdrowie badanych monitorowano 11 lat). Autorzy uwzględnili status cukrzycy oraz czynniki socjodemograficzne i te związane ze stylem życia.

Naukowcy odkryli, że ryzyko zachorowania na raka było średnio o 2 proc. niższe wśród osób, które jadły rzadziej niż pięć razy w tygodniu, o 10 proc. niższe wśród ludzi jedzących jedynie ryby i o 14 proc. niższe wśród wegetarian oraz wegan w porównaniu z osobami, które jadły mięso częściej niż pięć razy w tygodniu.

Porównując częstość występowania określonych nowotworów z dietą uczestników, odkryto, że ci, którzy jedli mięso mniej niż pięć lub mniej razy w tygodniu, mieli o 9 proc. niższe ryzyko , w porównaniu osobami serwującymi sobie mięso ponad pięć razy tygodniowo. Co więcej, pradopodobieństwo było o 20 proc. niższe wśród mężczyzn jedzących ryby i o 31 proc. niższe wśród mężczyzn stosujących dietę wegetariańską, w porównaniu z mężczyznami sięgającymi po dania mięsne ponad pięć razy w tygodniu.

Kobiety po menopauzie, które przestrzegały diety wegetariańskiej, cechowały się o 18 proc. niższym ryzykiem raka piersi niż panie, które jadły mięso ponad pięć razy w tygodniu. W tym przypadku jednak autorzy sądzą, że to dlatego, że wegetarianki mają zwykle niższy BMI, co wiąże się z mniejszym zagrożeniem .

Autorzy zaznaczają, że badania mają charakter obserwacyjny i nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego między dietą a ryzykiem raka.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy