Strona głównaZdrowieMleko na śniadanie poprawia glikemię

Mleko na śniadanie poprawia glikemię

Odpowiednie śniadanie może pomóc w leczeniu cukrzycy typu 2. Na Uniwersytecie w Toronto zbadano wpływ picia wysokobiałkowego mleka do śniadania na poziom glukozy we krwi i uczucie sytości po posiłku.
Mleko na śniadanie poprawia glikemię  [fot. Diana Lawrowa from Pixabay]
Mleko wraz z płatkami śniadaniowymi zmniejszało poposiłkowe stężenie glukozy we krwi w porównaniu z wodą, a wysokie stężenie białka mlecznego obniżyło poposiłkowe stężenie glukozy we krwi w porównaniu ze standardowym stężeniem białka mlecznego. Danie wysokobiałkowe ograniczyło też po drugim posiłku w porównaniu z potrawą niskobiałkową.

- Choroby metaboliczne są coraz powszechniejsze na całym świecie, a cukrzyca typu 2 i otyłość to główne problemy w zakresie zdrowia ludzkiego - powiedział dr H. Douglas Goff - W związku z tym mamy bodziec do opracowania strategii żywieniowych, które zmniejszą ryzyko tych chorób i pomogą walczyć z i , aby poprawić stan zdrowia - wskazuje dr Goff.

Sprawdzono, jaki jest wpływ zwiększenia stężenia białka w porannym posiłku na ilość glukozy we krwi, uczucie sytości i odczuwanie głodu w późniejszej porze danego dnia. Trawienie białek serwatki i kazeiny naturalnie obecnych w mleku uwalnia hormony żołądkowe, które spowalniają trawienie, zwiększając uczucie sytości. Trawienie białek serwatkowych umożliwia szybsze osiągnięcie tego efektu, zaś białka kazeinowe zapewniają wydłużenie tego efektu.

Według dr. Goffa i współpracowników to potwierdza znaczenie mleka wypijanego w porze dla wolniejszego trawienia węglowodanów i pomocy w utrzymaniu niższego poziomu cukru we krwi. Dietetycy zawsze podkreślali znaczenie zdrowego śniadania, a takie wyniki powinny zachęcać ludzi do włączenia mleka do porannego posiłku, ocenia dr Goff.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy