Strona głównaZdrowieMiód poprawia zdrowie kardiometaboliczne

Miód poprawia zdrowie kardiometaboliczne

Miód poprawia kluczowe wskaźniki zdrowia kardiometabolicznego, w tym poziom cukru we krwi i cholesterolu, szczególnie jeśli jest surowy i pochodzi z jednego źródła kwiatowego.
Miód poprawia zdrowie kardiometaboliczne [fot. fancycrave1 from Pixabay]
Miód obniża poziom glukozy we krwi na czczo, całkowity cholesterol oraz cholesterol LDL, trójglicerydy i marker stłuszczenia wątroby; a równocześnie zwiększa poziom HDL lub i niektórych markerów stanu zapalnego, mówią uczeni z Uniwersytetu w Toronto.

- Te wyniki są zaskakujące, ponieważ zawiera około 80 procent cukru. Jednak miód to również złożona kompozycja i powszechnych, i rzadkich , białek, kwasów organicznych oraz innych związków bioaktywnych, które dają korzyści zdrowotne - mówi Tauseef Khan z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu w Toronto.

- Wśród ekspertów ds. zdrowia publicznego i żywienia od dawna mówi się, że„ cukier to cukier". Okazuje się jednak, że nie jest to tak proste i nie należy w tak uproszczony sposób traktować miodu - mówi prof. John Sievenpiper, współautor badań.

Pozytywne skutki miodu odnotowano u ludzi, którzy przestrzegali zdrowej diety, czyli takiej, w której dodane cukry nie stanowiły więcej niż 10 proc. wszystkich składników.

- Nie mówimy, że powinieneś zacząć jeść miód, jeśli obecnie unikasz cukru. Chodzi raczej o zastąpienie - jeśli używasz cukru stołowego, syropu lub innego , zamiana tych cukrów na miód może obniżyć ryzyko kardiometaboliczne - wyjaśnia prof. Khan.
Średnia dzienna dawka miodu w badaniach wynosiła 40 gramów, czyli około dwóch łyżek stołowych. Efekty produktu oceniano po ośmiu tygodniach. Surowy miód dał wiele korzystnych efektów, podobnie jak miód ze źródeł jednokwiatowych, takich jak robinia (miód akacjowy) oraz koniczyna.

Przetworzony miód wyraźnie traci wiele ze swoich właściwości zdrowotnych po pasteryzacji (zwykle w temperaturze 65 stopni Celsjusza przez co najmniej 10 minut) - jednak wpływ temperatury na surowy miód zależy od kilku czynników i prawdopodobnie nie niszczy wszystkich jego korzystnych właściwości.

Wśród sposobów na serwowanie sobie nieogrzewanego miodu może być jedzenie go z jogurtem, stosowanie jako pasta na kanapkę czy dodanie do sosu sałatkowego.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy