Strona głównaZdrowieMiłość skutecznym lekiem na różne choroby

Miłość skutecznym lekiem na różne choroby

Miłość wpływa nie tylko na nasz stan emocjonalny, ale i fizyczny. Okazuje się, że ludzie zakochani mają niższy poziom cholesterolu, słabną u nich symptomy alergii i zmniejsza się ciśnienie krwi.
Miłość skutecznym lekiem na różne choroby [Fot. Solarisys - Fotolia.com]
ma związek ze współdziałaniem kilkunastu obszarów w mózgu. Jego efektem są ponadstandardowe ilości różnych związków chemicznych, takich jak dopamina i oksytocyna. Pierwsza z wymienionych pomaga regulować reakcje emocjonalne, z kolei druga jest też nazywana „hormonem miłości", który sprawia, że człowiek staje się bardziej pewny siebie i empatyczny, a także powoduje, że słabnie .

Jak pokazują badania, produkcja oksytocyny może sprzyjać zmniejszaniu ciśnienia, a jest jej znacznie więcej w organizmach kobiet, które właśnie urodziły dzieci, ludzi, którzy właśnie uprawiali , czy osób odczuwających silne względem innych.

Ponadto testy wykazały, że osoby zakochane są bardziej odporne na ból. W ramach eksperymentu uczestników narażano na bodźce bólowe w postaci dotykania czegoś, co bardzo się nagrzewało, lub trzymania dłoni w lodowatej wodzie. Okazało się, że gdy ludzie ci oglądali zdjęcia ukochanych, dłużej mogli znieść ból.

Co więcej, miłość może zmniejszyć objawy astmy. Ustalono, że dłuższe pocałunki redukują poziom histaminy, czyli związku aktywowanego w odpowiedzi na alergeny, którego działanie wywołuje symptomy alergiczne. Podobnie dobre efekty daje częstsze i dłuższe całowanie się, jeśli chodzi o poziom cholesterolu - testy dowiodły, że po kilku tygodniach okazywania sobie takich czułości, poziom zmniejszył się.

Dodatkowo, miłość wzmacnia układ odpornościowy. Odkryto, że zakochane kobiety doświadczyły w ciągu dwóch lat zmian genetycznych, które miały wpływ na zwiększenie poziomu substancji zwalczających wirusy. Mogło to mieć związek ze wzrostem dopaminy, której jednym ze skutków jest przyspieszenie wytwarzania przeciwciał, które zwalczają infekcje.

Wreszcie, ludzie zakochani mają lepszy humor. Osoby regularnie obejmowane przez partnera, rzadziej doświadczają lęku i .

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy