Strona głównaZdrowieMigdały sposobem na wysoki poziom cholesterolu

Migdały sposobem na wysoki poziom cholesterolu

Migdały mogą pomóc obniżyć wysoki poziom cholesterolu. Dzięki zawartości określonych antyoksydantów są szczególnie pomocne osobom, które walczą z nadmiarem tego rodzaju tłuszczu.
Migdały sposobem na wysoki poziom cholesterolu  [© Comugnero Silvana - Fotolia.com] Amerykańscy i kanadyjscy uczeni odkryli, że jedzenie migdałów pozwala obniżyć poziom .

Części badanych codziennie podawano około 73 gramy migdałów, innym połowę tej dawki, a jeszcze inni stanowili grupę kontrolną i otrzymywali ciastko, które zawierało taką samą ilość kalorii jak porcja serwowana grupie pierwszej. Co więcej, wszystkich skkłoniono do zdrowych zmian w stylu życia, zmodyfikowano ich diety oraz zaangażowano w regularne treningi.

Na końcu testów zbadano próbki moczu i krwi uczestników. Odkryto, że osoby jedzące największe porcje migdałów odznaczają się niższym poziomem dwóch markerów stresu oksydacyjnego. Ustalono, że niższa jest u nich ilość malondialdehydu, który jest naturalnym produktem przemian tłuszczów, a także izoprostanów moczu, znacznika związanego z procesem utleniania lipidów. Jeśli chodzi o pierwszy związek, jego poziom obniżył się o około 19 procent, drugi zaś - o 27 procent, osoby otrzymujące niższe dawki migdałów także cechowały się mniejszą ilością tych substancji.

Migdały mają dużą zawartość , a one powstrzymują utlenianie się cholesterolu, który w wyniku tego procesu silniej zagraża naszemu zdrowiu, łatwiej bowiem osadza się w naczyniach krwionośnych.

Ze statystyk wynika, że aż ponad 60 procent Polaków ma zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi, tymczasem pozostają głównymi przyczynami śmierci i w Polsce i na całym świecie.

Migdały stanowią jedną z szeroko polecanych zdrowych przekąsek. Są dobrym źródłem m. in. witaminy E, witaminy B2, , , czy , a także białka. Jeśli je się je regularnie, można uchronić się przed różnymi chorobami.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Nutriotion.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X