Strona głównaZdrowieMięta pomoże przy refluksie i bólu w klatce piersiowej

Mięta pomoże przy refluksie i bólu w klatce piersiowej

Mięta pieprzowa może pomóc w trudnościach w połykaniu jedzenia i niekardiologicznym bólu w klatce piersiowej, którego doświadczają niektórzy pacjenci z zaburzeniami przełyku.
Mięta pomoże przy refluksie i bólu w klatce piersiowej [fot. Couleur from Pixabay]
- Olejek miętowy jest z powodzeniem stosowany w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Postanowiliśmy zbadać jego wpływ na pacjentów z problemami z przełykaniem i bólem w klatce piersiowej bez wyraźnej przyczyny - mówi dr Mohamed Khalaf z Medical University of South Carolina (MUSC).

- Jak się okazuje, może pomóc w zapobieganiu wspomnianym objawom z powodu rozluźnienia mięśni gładkich w dolnym odcinku przełyku - mówi dr Donald O. Castell z MUSC.

Wiadomo, że olejek miętowy ma działanie lecznicze przy różnych dolegliwościach ze względu na właściwości rozluźniające mięśnie. Teraz sprawdzono jego oddziaływanie na górny odcinek przewodu pokarmowego.

Pacjenci, którzy przyjmowali tabletki z olejkiem miętowym przed jedzeniem, czuli się lepiej po posiłkach niż pozostali. Największe korzyści odniosły osoby z bólem w klatce piersiowej o pozasercowym pochodzeniu i trudnościami w przełykaniu: 73 proc. z nich stwierdziło, że czują się lepiej. Uczestnicy jedynie z bólem w klatce piersiowej o charakterze niekardiologicznym lepiej zareagowały na olejek miętowy (63 procent) niż osoby z trudnościami w połykaniu (53 procent).

Wyniki były jeszcze lepsze u osób ze spastycznymi zaburzeniami przełyku: 83 procent odczuło poprawę. Jakkolwiek spastyczne zaburzenia przełyku są mniej znane niż np. , również mogą utrudniać życie pacjenta. Ich objawem są bolesne skurcze przełyku, które mogą przeszkadzać w jedzeniu. Ponieważ jednak skurcze występują od czasu do czasu, zaburzenia te są trudne do zdiagnozowania i leczenia.

Obecny standardowym leczeniem jest wypróbowywanie wielu leków, w tym trójpierścieniowych i blokerów kanału wapniowego, i oczekiwanie, że któryś zadziała.

Mięta pieprzowa może być pomocna u pacjentów, u których występują sporadyczne objawy, bo można ją swobodnie przyjmować w miarę pojawiania się symptomów.

Autorzy ostrzegają jednocześnie, że pacjenci powinni najpierw przejść badania, by wykluczyć u nich chorobę serca i niedrożność przewodu pokarmowego, zanim zaoferuje się im miętę jako „lek".

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć