Strona głównaZdrowieMięta pieprzowa i cynamon pomagają w gojeniu się przewlekłych ran

Mięta pieprzowa i cynamon pomagają w gojeniu się przewlekłych ran

Zakaźne kolonie bakterii, czyli biofilm bakteryjny, które rozwijają się na przewlekłych ranach i urządzeniach medycznych, mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi i są trudne do leczenia. Teraz odkryto, że związki przeciwdrobnoustrojowe z mięty pieprzowej i cynamonu mogą zarówno zabijać biofilmy, jak i aktywnie wspomagać gojenie.
Mięta pieprzowa i cynamon pomagają w gojeniu się przewlekłych ran [fot. collage Senior.pl / Canva]
Według ekspertów substancje z i mogą być stosowane jako miejscowy środek przeciwbakteryjny i dezynfekujący.

Wiele bakterii gromadzi się w taki sposób, który utrudnia ich wyeliminowanie za pomocą tradycyjnych antybiotyków. W związku z tym czasami zaleca się wycięcie zainfekowanych tkanek. Takie podejście jest jednak kosztowne i inwazyjne, więc zdarza się, że pacjenci całkowicie rezygnują z leczenia. Ostatnio jednak pokazano, że niektóre olejki eteryczne i inne naturalne związki mogą pełnić rolę alternatywnych substancji, które pomagają pozbyć się bakterii. Teraz doprecyzowano, jakie wyciągi roślinne są najefektywniejsze.

Naukowcy przygotowali minikapsułki z olejkiem miętowym i aldehydem cynamonowym, związkiem w cynamonie odpowiedzialnym za jego smak i aromat. Leczenie mikrokapsułkami okazało się skuteczne przeciwko czterem różnym typom bakterii, w tym jednemu ze szczepów odpornych na . Co więcej, preparat nasilił też wzrost fibroblastów, typ komórek, które mają istotne znaczenie dla gojenia się .

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy