Strona głównaOpiekaMieszkanie starszego rodzica - kilka zmian poprawi bezpieczeństwo

Mieszkanie starszego rodzica - kilka zmian poprawi bezpieczeństwo

Na sędziwych rodziców czy teściów czeka w mieszkaniu wiele niebezpieczeństw. Wnętrza, które dla młodszych ludzi wydają się przyjazne, mogą zagrażać ludziom starszym. Wystarczy dokonać jednak drobnych zmian, by otoczenie stało się bezpieczniejsze.
Mieszkanie starszego rodzica - tych kilka zmian poprawi bezpieczeństwo W starszym wieku znacznie słabną możliwości fizyczne i , w tym , dlatego to, co dotychczas stanowiło dobrze znaną, wygodną przestrzeń, staje się miejscem licznych pułapek... Parę modyfikacji w mieszkaniu sprawi, że ludzie starsi będą w nim znacznie bezpieczniejsi.

Warto zacząć od podłogi

Przede wszystkim warto pozbyć się dywanów. Najgroźniejsze są małe „chodniczki", o które łatwo się potknąć i ślizgają się po nastąpieniu na nie. Niemniej jednak klasyczne dywany także stają się z czasem przeszkodą w swobodnym poruszaniu się po mieszkaniu. Ze statystyk wynika, że do osób starszych dochodzi zwykle właśnie z powodu i innych elementów dekoracyjnych na podłodze. Oczywiście trzeba też zwrócić uwagę na to, czy podłoga nie jest zbyt śliska, jeśli tak, konieczna jest jej wymiana.

Widzieć więcej

Dobre oświetlenie pomaga lepiej widzieć w przypadku problemów ze wzrokiem. Warto zmienić żarówki na takie, które w każdym miejscu mieszkania dają jasne światło, wszelki półmrok zwiększa ryzyko wypadków.

Bezpieczniej w łazience

Najłatwiej starszym luziom jest korzystać z szerokiej kabiny prysznicowej, w której podłoga jest nieznacznie załamana i nie ma progu, który trzeba pokonać, by się do niej dostać. Poza tym pomocne są uchwyty oraz krzesełko, by móc swobodnie wziąć prysznic nawet w przypadku ograniczonej mobilności.

Dobra kontrola nad lekami

Warto pamiętać o odpowiedniej kontroli nad zażywanymi lekami. Przydatne jest nie tylko pudełko z osobnymi przegródkami na leki do życia rano, po południu i wieczorem, ale także zapisywanie w kalendarzu czy specjalnie przygotowanym notesie, jakie medykamenty wzięło się danego dnia, by uniknąć przedawkowania, którego skutki mogą być groźne. Pomocny w tym jest też np. komputer, można bowiem, przykładowo, w excelu zapisywać, jakie farmaceutyki się przyjęło.

Odpowiednia dostępność szafek

W naszych niedużych mieszkaniach szafki montowane są często pod sam sufit, bo w ten sposób w pełni daje się wykorzystać przestrzeń i można „upchnąć" więcej. Ludzie starsi powinni mieć jednak łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy. Nie może być mowy o wchodzeniu na krzesełko, by dostać się do pawlacza. Takie „akrobacje" nierzadko kończą się upadkiem i , które w starszym wieku często oznaczają ogromne kłopoty z powrotem do sprawności.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:55:23, 19-07-2016 ~gość: 176.221.120.xxx

    Jakiej narodowości jest ta emerytka?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć