08-07-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Pandemia COVID-19 sprzyjała siedzącemu trybowi życia, tymczasem trening jest konieczny, bo dobrze się czuć i zachować ciało w optymalnej formie. Przy planowaniu ćwiczeń warto pamiętać o pomijanych często mięśniach rdzenia.
Mięśnie rdzenia znajdują się w środkowej części tułowia i otaczają kręgosłup oraz miednicę. Obejmują brzucha z przodu, ale także mięśnie w dolnej części pleców i wokół boków.
Odgrywają zasadniczą rolę w stabilizacji kręgosłupa i miednicy. Są również kluczowe dla utrzymania dobrej postawy. Zapewniają też łatwe poruszanie kończynami. Jeśli są słabe, łatwiej jest m. in. o kontuzję pleców.
Mięśni rdzenia używamy podczas wielu codziennych czynności, takich jak wstawanie z krzesła, stanie, chodzenie, odkurzanie i podnoszenie przedmiotów. Są też istotne przy różnych sportowych aktywnościach: bieganiu, skakaniu, .
Niećwiczone mięśnie rdzenia stają się słabe, co sprawia, że poruszanie się jest przez nie mniej wspierane i wywierany jest nacisk na inne części naszego ciała. W efekcie nierzadko pojawia się , szczególnie u osób starszych. Inna oznaka słabości tych mięśni z kolei to ból kolana.
Jeśli miałeś/miałaś przerwę w ćwiczeniach i odczuwasz ból w dole pleców lub ból kolana, może to oznaczać popracować nad wzmocnieniem mięśni rdzenia. Odpowiedni trening zwiększy ich siłę i pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.
Tu znajdziesz trening odpowiedni dla seniorów (po ang.):
Na podstawie: