Strona głównaZdrowieMięśnie na starość - trudno zbudować, łatwo stracić

Mięśnie na starość - trudno zbudować, łatwo stracić

Z wiekiem trudniej jest zachować mięśnie. Słabną, zmniejszają się i przez to ludzie starsi mają mniej siły i częściej upadają oraz doznają urazów.
Mięśnie na starość - trudno zbudować, łatwo stracić [fot. Henryk Niestrój z Pixabay]
Badacze z Univeristy of Nottingham odkryli, że sama dieta u starszych ludzi nie poskutkuje taką , jak u osób młodszych. Według uczonych jednak trening siłowy może „odmłodzić" przepływ krwi w mięśniach i pomóc utrzymać tkankę mięśniową u ludzi w starszym wieku.

W przypadku seniorów dostarczenie standardowej ilości białka z diety nie wywołuje budowy wystarczającej ilości mięśni; również insulina (hormon uwalniany podczas posiłku) nie zatrzymuje rozpadu mięśni, który narasta między posiłkami i z dnia na dzień. Zazwyczaj, u młodych ludzi, spowalnia rozpad mięśni. Ponadto słabszy przepływ krwi u seniorów może skutkować dostarczaniem niedostatecznej ilości składników odżywczych i hormonów do mięśni.

W badaniach odkryto, że mięśnie młodszych ludzi wykorzystują insulinę, aby zatrzymać rozpad mięśni, który intensyfikuje się w nocy, mięśnie starszych osób natomiast - nie. Co więcej testy wykazały, że przepływ krwi w kończynach ludzi młodszych odbywał się sprawniej niż w przypadku osób starszych, co u tych ostatnich może oznaczać niższe tempo zaopatrywania tkanek w składniki odżywcze i hormony.

Eksperci mają jednak na to radę - zmniejszy to stępienie. Trzy sesje tygodniowo w ciągu 20 tygodni takich ćwiczeń „odmładza" przepływu krwi w kończynach osób starszych. Staje się wówczas taki, jak u młodszych uczestników badań.
Nasz zespół robi postępy w zdobywaniu coraz węcej informacji na temat przyczyn utraty mięśni z wiekiem. Wygląda na to, że możemy dać dobre wskazówki, jak osłabić ten proces poprzez trening siłowy i inne sposoby na zwiększenie przepływu krwi - wyjaśnia prof. Michael Rennie z University of Nottingham.
O badaniach można przeczytać w The American Journal of Clinical Nutrition.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy