Strona głównaZdrowieMierz ciśnienie na obydwu ramionach - pokaże to ryzyko chorób serca

Mierz ciśnienie na obydwu ramionach - pokaże to ryzyko chorób serca

Warto regularnie mierzyć poziom ciśnienia, by móc ocenić na ile jesteśmy zagrożeni chorobami układu krwionośnego i serca i dostatecznie wcześnie reagować. Żeby mieć lepszy ogląd sytuacji jednak, warto mierzyć ciśnienie na obydwu ramionach.
Mierz ciśnienie na obydwu ramionach - pokaże to ryzyko chorób serca [© francescomou - Fotolia.com] Mierząc ciśnienie na dwóch ramionach można otrzymać dwa różne wyniki, szczególnie dotyczy to maksymalnej wartości. Jak wskazują badacze z Massachusetts General Hospital w Bostonie, warto na obu ramionach, ponieważ różnica 10 punktów (10 mm słupa rtęci) w ciśnieniu skurczowym między jednym i drugi ramieniem ujawnia zwiększone ryzyko i może stanowić prognozę ataku serca.

Badacze odkryli, że największa różnica pomiędzy pomiarami dotyczy osób starszych, diabetyków i osób o ciśnieniu skurczowym powyżej normy (normalne ciśnienie wynosi od 60 / 90-100 / 140 mm Hg).

W badaniach wzięło udział 3400 uczestników w średnim wieku 40 lat. Ciśnienie mierzone na obydwu rękach zazwyczaj było inne. Różnica ciśnienia skurczowego (maksymalnego) pomiędzy dwoma ramionami na poziomie 10 proc. wiązała się ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, wyjaśniają autorzy.

Podczas pierwszej obserwacji uczestnicy nie mieli żadnej choroby układu sercowo-naczyniowego, ale ci, u których różnica ciśnienia skurczowego w obydwu ramionach wyniosła 10 punktów, mieli później problemy z sercem. Nawet niewielkie różnice w wartości tego ciśnienia w kończynach górnych odzwierciedlają zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe. Warto więc w taki mierzyć ciśnienie i należy to robić regularnie, wskazują uczeni. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciśnieniomierzy naramiennych czy nadgarstkowych - można je kupić już kilkadziesiąt złotych w aptekach oraz sklepach ze sprzętem rtv agd.

Nadciśnienie diagnozuje się, gdy poziom ciśnienia tętniczego stale lub często wynosi ponad 90/140 mm Hg. Powoduje to, że naczynia krwionośne są poddane większemu naciskowi. Sprawia też, że sercu trudniej jest pomopować krew. Większość osób z nie doświadcza żadnych żadnych objawów dolegliwości, dlatego nazywana jest ona „cichym zabójcą". Niekiedy nadciśnienie powoduje takie symptomy, jak: ból głowy, duszność, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i krwawienie z nosa. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe jest ryzyko uszkodzenia serca i naczyń krwionośnych w głównych narządach, takich jak mózg i nerki. Nadciśnienie stamowi jedną z głównych przyczyn chorób serca i udaru mózgu.

Badania przedstawiono w American Journal of Medicine.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy