Strona głównaZdrowieMiejsce zamieszkania ma znaczenie dla zdrowia. Żyjesz blisko natury? Możesz liczyć na zdrowe srce

Miejsce zamieszkania ma znaczenie dla zdrowia. Żyjesz blisko natury? Możesz liczyć na zdrowe srce

Zurbanizowane przestrzenie mogą wydawać się komfortowe, ale to naturalne obszary są najlepszym miejscem do życia, jeśli chodzi o zdrowie. Jak wynika z badań, ludzie, którzy mieszkają w pobliżu zielonych terenów, są mniej zestresowani i mają zdrowszy układd sercowo-naczyniowy.
Miejsce zamieszkania ma znaczenie dla zdrowia. Żyjesz blisko natury? Możesz liczyć na zdrowe srce [Fot. Nicola Simeoni - Fotolia.com]
Z badań uczonych z University of Louisville wynika, że ludzie mieszkający na obszarach zielonych odznaczają się niższym poziomem adrenaliny w moczu, co wskazuje na niższe nasilenie . To z kolei ma przełożenie na liczne korzyści dla zdrowia fizycznego, w tym dla zdrowia układu krążenia.

Testy pokazują, że życie w miejscach obfitujących w naturalną zieleń może być korzystne dla zdrowia serca i naczyń krwionośnych. Uczeni przez pięć lat monitorowali stan zdrowia kilkuset ludzi w różnym wieku i o odmiennym statusie społeczno-ekonomicznym. Od uczestników pobierano też próbki krwi oraz moczu. Co więcej, zbadano ilość roślinności oraz poziom zanieczyszczenia powietrza w okolicach domów pacjentów.

Okazało się, że osoby mieszkające w sąsiedztwach bogatszych w roślinność odznaczały się niższym poziomem związanych ze stresem hormonów. Ponadto odnotowano u nich mniej F2-izoprostanu w moczu, czyli biowskaźnika (oznaczającego nasilenie stanów zapalnych w organizmie) i ogólnie rzecz ujmując, osoby te cieszyły się lepszym zdrowiem oraz ich organizmy miały większą zdolność do naprawy naczyń krwionośnych.

Odkrycia były niezależne od wieku, płci, pochodzenia etnicznego, palenia , statusu ekonomicznego, stosowania i bliskości sieci dróg.

Autorzy zaznaczają, że badanie nie dowiodło związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zielonymi przestrzeniami i nizszym ryzykiem , ale - jak podkreślają - wydaje się, że taka relacja nie jest przypadkowa.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Journal of the American Heart Association.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy