Strona głównaZdrowieMiejsce zamieszkania ma duży wpływ na ryzyko chorób serca. Miasto niepolecane

Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na ryzyko chorób serca. Miasto niepolecane

Miejsce, w którym na co dzień żyjemy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie i ryzyko rozwoju chorób. Okazuje się, że życie w mieście nie sprzyja zdrowiu.
Miejsce zamieszkania ma duży wpływ na ryzyko chorób serca. Miasto niepolecane [Fot. phpetrunina14 - Fotolia.com]
Mówi się, że mieszkanie w mieście jest łatwiejsze, bo np. transport publiczny jest lepiej rozwinięty, czy bliżej znajdują się specjalistyczne przychodnie, a także ma się łatwiejszy dostęp do kina, teatru, czy opery, niemniej jeśli chodzi o zdrowie, wieś jest zdecydowanie lepszym wyborem.

Kiedyś ludność chętnie wyprowadzała się ze wsi do miasta, dzisiaj zaś ma miejsce eksodus z obszarów zurbanizowanych - jeśli nie na wieś, to chociaż na tereny podmiejskie. Zaczęto doceniać brak hałasu oraz naturalne otoczenie - ma pewno o tyle słusznie, że życie w czystszym środowisku działa ochronnie na nasze zdrowie.

Brytyjscy badacze przez pięć lat monitorowali niemal 4 tysiące osób w wieku 55-70 lat, u których wcześniej nie zdiagnozowano dolegliwości sercowo-naczyniowych. Okazało się, że narażenie nawet na niskie poziomy zanieczyszczenia powietrza było związane z powiększeniem o 1 do 2 procent komór serca (co ustalono za pomocą rezonansu magnetycznego). Takie powiększenie może nie wydawać się znaczące, ale jego postępowanie jest bardzo groźne i może skutkować .

W sposób szczególny monitorowano ekspozycję uczestników na znane jako pył zawieszony 2,5 (PM2,5), a także dwutlenek azotu - NO2 (toksyczny gaz). Ustalono, że nawet krótko trwające narażenie na takie zanieczyszczenia może sprzyjać , , i niewydolności serca.

To kolejne testy, które potwierdzają wpływ zanieczszczeń atmosferycznych na problemy sercowo-naczyniowe. Szczególnie zagrożeni są nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale także osoby żyjące w pobliżu ruchliwych dróg.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X