Strona głównaZdrowieMężczyźni: brudna płeć?

Mężczyźni: brudna płeć?

Stereotyp prawdziwego mężczyzny, który powinien po sobie zostawiać swój zapach, na szczęście odchodzi do lamusa. Panowie zaczynają o siebie dbać – niestety wyłącznie w kontekście wizualnym. Dbałość o higienę i własne zdrowie szczególnie w aspekcie jamy ustnej jest u mężczyzn wciąż na zbyt niskim poziomie.
Mężczyźni: brudna płeć? [©  Lisa F. Young - Fotolia.com] Badania Fundacji Dr Laskus (2013) objęły tysiąc osób z całej Polski. W części poświęconej przeanalizowano nawyki higienizacyjne Polaków w podziale na płeć. Już podstawowa czynność, jaką jest szczotkowanie zębów, dla mężczyzn wydaje się być bardziej kłopotliwa. W każdej z grup deklarujących mycie zębów 2 razy dziennie, 3 razy dziennie lub częściej przeważają kobiety. Zaś w grupach osób myjących zęby zbyt rzadko (raz dziennie, rzadziej, wcale) niechlubny prym wiodą mężczyźni.

Podobnie wyniki układają się w innych kategoriach: w grupie osób deklarujących użycie płynów do płukania jamy ustnej (tylko nieco ponad ? Polaków) jest więcej kobiet niż mężczyzn: co trzecia kobieta i tylko co czwarty mężczyzna używa płynu do płukania ust. Kobiety również są znacznie bardzie skłonne do korzystania z nici dentystycznych (17 proc.). Wśród mężczyzn używa ich tylko co dziesiąty ankietowany (11 proc.). Mężczyźni słabiej dbają o zęby, rzadziej stosują nici dentystyczne i płyny do płukania ust, rzadziej też odwiedzają stomatologów, stąd prawdopodobnie częściej pojawiające się braki w uzębieniu – 52,9 proc. mężczyzn przyznaje się do luk zębowych (48,7 proc. ankietowanych kobiet).

Jak pokazują wyniki badania Fundacji Dr Laskus braki w są znaczącym problemem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Takie statystyki są tym bardziej zaskakujące, gdyż obecnie stomatologia zapewnia liczne metody uzupełniania luk zębowych. Bardzo popularne na świecie rozwiązanie – implanty – w Polsce wciąż ma bardzo niewielu zwolenników. Tylko nieco ponad 3 proc. Polaków kiedykolwiek leczyło się implantologicznie. W tej nielicznej grupie także zwycięża płeć piękna: więcej kobiet niż mężczyzn poddało się takiemu leczeniu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy