Strona głównaZdrowieMężczyzna nie choruje: zabójczy stereotyp

Mężczyzna nie choruje: zabójczy stereotyp

Znacie ten stereotyp – prawdziwy mężczyzna nie choruje? No tak, nie choruje, bo się nie bada. A jak już zachoruje, to na całego. Prawdziwy mężczyzna mimo, że pali, pije alkohol, je tłusto i nie uprawia sportu – to czuje się dobrze. Tyle stereotypy…
Mężczyzna nie choruje: zabójczy stereotyp A jak jest naprawdę?

Naprawdę to nie jest za dobrze. Z danych Eurostatu wynika, że mężczyźni dożywają wieku, jaki osiągali mężczyźni w krajach UE 21 lat temu, prawie najczęściej w Europie umierają na raka płuc, a z powodów nowotworów złośliwych o 85% częściej niż w innych krajach Unii. Z kolei GUS podaje, że w 2011 roku statystyczny polski mężczyzna żył o 9 lat krócej niż kobieta. Mężczyzna nie choruje, aż nie trafi do szpitala. Okazuje się, że mężczyźnie są częściej hospitalizowani niż kobiety, kiedy wyeliminuje się hospitalizację kobiet związaną z porodem. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika, że ponad połowa polskich mężczyzn nie wykonuje .

Bądźmy swoimi sprzymierzeńcami

Lekarze nie są cudotwórcami, a medycyna to nie wiedza tajemna. Nawet najlepsza terapia i najwybitniejszy profesor nie pomoże nam jeżeli my nie pomożemy sobie. Dlatego nie możemy zapominać o regularnych badaniach profilaktycznych. Pamiętajmy, że lekarze mówią: rak wcześnie wykryty jest zazwyczaj uleczalny. W krajach wysoko rozwiniętych, tzw. Europy Zachodniej, 80% zmian nowotworowych wykrywanych jest na bardzo wczesnym, uleczalnym etapie, w Polsce jest to 20% z ogólnej liczby zdiagnozowanych zmian nowotworowych. Różnica ta, wobec danych wskazujących na to, że w skali najbliższych 10-15 lat podwoi się liczba zachorowań na nowotwory, wskazuje na dramatyczną wagę problemu.

– Zdaniem naszej organizacji liczba zachorowań na nowotwory jest już dziś w Polsce niedoszacowana – mówi Elżbieta Kozik, Prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki i Stowarzyszenia Amazonki Warszawa-Centrum. – Dodatkowo, w naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że rak to wyrok. Polacy boją się badań i często idą do lekarza dopiero w momencie, gdy dolegliwości przeszkadzają w codziennym życiu. Naszym celem jest zmiana takich przekonań i postaw. Dlatego we własnym zakresie i we współpracy z innymi organizacjami, jak obecnie z ING Życie przy kampanii Zrób rakowi wspak, pracujemy nad tym, by wyedukować jak największą liczbę Polaków – dodaje prezes Kozik.

Męska specyfika

Co czwarty mężczyzna, z grupy 45+ u którego wykryto nowotwór dowiaduje się, że jest to nowotwór układu moczowo-płciowego. Wśród nich najczęstszy jest rak stercza zwany także .

Rak prostaty jest u mężczyzn w Polsce drugim co do częstości nowotworem złośliwym i częstością występowania ustępuje jedynie rakowi płuc. W 2008 roku w naszym kraju zarejestrowano 8268 nowych zachorowań, co stanowi niemal 13% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce. Rak prostaty bardzo długo przebiega bezobjawowo, dlatego u wielu chorych jest diagnozowany bardzo późno. Objawy, na które należy koniecznie zwrócić uwagę to: bardzo częste oddawanie moczu, zwężony strumień moczu, krew w moczu lub nasieniu. Obecnie, zgodnie z zaleceniami międzynarodowych towarzystw urologicznych nie prowadzi się badań przesiewowych w kierunku raka prostaty, jednak bardzo ważne jest, by regularnie poddawać się badaniom w tym kierunku. Podstawowe badania to badanie poziomu stężenia PSA we krwi i badanie per rectum.

– PSA jest markerem, który mówi o możliwości istnienia nowotworu w prostacie. Jest to wskaźnik zbyt czuły i o niczym nie przesądza, jednak wyznacza grupę osób wymagających dokładniejszej weryfikacji. Zdarzają się również, chociaż rzadziej, nowotwory prostaty przy prawidłowym PSA, dlatego nadal aktualne jest badanie per rectum. Jeżeli oba badania są prawidłowe, to po 40 roku życia zaleca się, by wykonywać je jeden raz w roku – wyjaśnia dr Daniel Leszczyński, urolog Medicover.

W przypadku nerek objawy mogące sugerować to przede wszystkim: ból w okolicy lędźwiowej i krwiomocz. Inne niespecyficzne objawy to: bóle kości, ból brzucha, osłabienie, brak apetytu. Choroba ta jest najczęściej rozpoznawana przypadkowo w trakcie USG jamy brzusznej wykonywanego z innej przyczyny. Z kolei o zmianach nowotworowych w pęcherzu moczowym może świadczyć : ból w czasie oddawania moczu oraz krwiomocz. Objawy mogące świadczyć o zaawansowaniu choroby to chudnięcie, brak apetytu, bóle okolicy lędźwiowej, bóle okolicy krocza, obrzęki kończyn dolnych. W razie zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza, który wykona badania moczu i USG oraz wszelkie inne konieczne badania.

Raz w roku należy udać się do onkologa i poprosić o dokładne obejrzenie w celu wykrycia zmian przedrakowych. Dodatkowo osoby raz w roku powinny robić prześwietlenie płuc a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian w obrębie ust niezwłocznie udać się do onkologa. Rokrocznie należy wykonywać badanie ogólne krwi i moczu. Badania profilaktyczne w połączeniu z odpowiednim stylem życia to prawdziwy i prosty sposób na długie życie w zdrowiu.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy