09-03-2015
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Według GUS w ubiegłym roku lekarza odwiedziło 60 procent Polaków – głównie z powodu urazów lub wypadków, a nie po to, aby wykonać badania okresowe. Mimo przysłowiowej już niechęci mężczyzn do wizyt w gabinecie lekarskim, warto postawić na profilaktykę i w porę udać się do przychodni, zamiast później się leczyć – zaznaczają lekarze.
![Mężczyzna i badania profilaktyczne [© Eléonore H - Fotolia.com] Mężczyzna i badania profilaktyczne [© Eléonore H - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Mezczyzna-i-badania-profilaktyczne_img54fdfcabadd4c.jpg)
- Panowie powinni regularnie robić podstawowe badania: moczu, morfologię oraz pomiar poziomu glukozy i cholesterolu. Raz w roku należy również wykonać USG jamy brzusznej – mówi serwisowi infoWire.pl Anna Jędrusik z Centrum Medycznego Medicers – Przychodni Zacisze. Każdy mężczyzna pomiędzy 20. a 40. rokiem życia co 2–5 lat powinien wykonywać też RTG klatki piersiowej. W przypadku panów palących papierosy kontrola wskazana jest każdego roku.
U mężczyzn po czterdziestce zwykle zaczynają się problemy z gruczołem krokowym. Najczęstszym schorzeniem jest , który wykryć można już u lekarza pierwszego kontaktu za pomocą badania per rectum.
- Panowie niechętnie poddają się diagnostyce, szczególnie gdy lekarzem jest kobieta. Dlatego obecnie, aby ocenić możliwość występowania choroby i zasadność wystawienia skierowania do urologa, wywiad lekarski zaczyna się od ankiety IPSS – dodaje rozmówczyni. Przychodnie oferują również nieodpłatne badania PSA, które pozwalają potwierdzić lub wykluczyć poważniejsze . Na oględziny tego organu powinno się chodzić do lekarza przynajmniej raz na trzy lata. Oprócz tego po 45. roku życia warto kontrolować stan jelita grubego. Pomogą w tym na krew utajoną w stolcu oraz – jeśli będzie to konieczne – kolonoskopia.