Strona głównaZdrowieMenopauza: uderzenia gorąca oznaczają wyższe ryzyko problemów z sercem

Menopauza: uderzenia gorąca oznaczają wyższe ryzyko problemów z sercem

Uderzenia gorąca to jeden z najpowszechniejszych objawów menopauzy. Jeśli jednak pojawiają się bardzo często i występują relatywnie wcześnie, mogą oznaczać zwiększone ryzyko problemów z sercem.
Menopauza: uderzenia gorąca oznaczają wyższe ryzyko problemów z sercem [© Rka Koka - Fotolia.com] Nowe badania wskazują, że szczególnie u kobiet doznających menopauzy w wieku 40-53 lata częste mogą świadczyć o pojawianiu się zaburzeń naczyniowych, które z kolei mogą prowadzić do chorób serca, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Wśród kobiet w relatywnie młodszym wieku doświadczających , częste uderzenia gorąca są związane z gorszym funkcjonowaniem śródbłonka (wyściółki naczyń krwionośnych) i mogą stanowić oznakę problemów naczyniowych, wyjaśniają autorzy badań.

W badaniu wzięło udział 272 kobiet w wieku 40 - 60 lat. Jego celem była ocena fizjologicznego wpływu uderzeń gorąca na śródbłonek. Okazało się, że wspomniany symptom oddziałuje na zdolność rozszerzania się naczyń krwionośnych, ale tylko u młodszych kobiet. Nie zaobserwowano tego związku u pań w wieku 54-60 lat. Autorzy sądzą więc, że wcześniejsze doświadczanie uderzeń gorąca może być najbardziej istotne dla ryzyka chorób serca. Związek wspomnianego objawu z prawdopodobieństwem problemów z sercem był niezależny od innych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
stanowią główną przyczynę śmierci kobiet, nowotwory zajmują tu drugie miejsce. Eksperci uważają więc, że wyniki mogą pomóc w diagnostyce pacjentek w wieku menopauzalnym.

Uderzenia gorąca dotyczą około 70 proc. kobiet przechodzących klimakterium. Jedna trzecia pań określa je jako częste lub bardzo intensywne. „Uderzenia gorąca nie są po prostu uciążliwościami. W dotychczasowych badaniach powiązano je już ze zdrowiem układu krążenia, kości i mózgu. Teraz ustalono, że wydają się mieć związek ze zmianami w układu sercowo-naczyniowym", wyjaśniają uczeni.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Menopauza.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy