Strona głównaZdrowieMenopauza osłabia kobiety

Menopauza osłabia kobiety

Kiedy kobiety przechodzą menopauzę, mogą jednocześnie doświadczać wzrostu trudności z wykonywaniem codziennych zajęć - problemów z noszeniem zakupów czy męczeniem się podczas wchodzenia po schodach.
Menopauza osłabia kobiety Związek pomiędzy ogólnym osłabieniem a klimakterium nie jest jasny, uczeni sądzą, że wpływ mogą tu mieć nierzadko towarzyszące objawy depresji oraz zyskiwanie na wadze.

Niezaprzeczalnie istnieje związek pomiędzy menopauzą a fizycznymi ograniczeniami, wskazują uczeni z University of Pittsburgh.

Wraz z wiekiem ciało zmienia się. Przykładowo, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej a zmniejszeniu ulega masa mięśniowa. Spadkowi poziomu estrogenów towarzyszy zmniejszenie masy kostnej. U mężczyzn proces starzenia się również wiąże się z utratą i siły, ale z badań wynika, że w przypadku kobiet poziom siły znacznie słabnie podczas klimakterium właśnie.

Testy wykazały, że „ratunkiem" przed spadkiem sił życiowych jest przede wszystkim zachowanie aktywności fizycznej pomimo upływu lat. Jak wskazują autorzy badań, trening powinien obejmować ćwiczenia aerobowe oraz siłowe, te bowiem przyczyniają się do utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej.

W badaniu wzięło udział 2200 Amerykanek w wieku powyżej 40 lat. Trzy czwarte pań po menopauzie doświadczało co najmniej umiarkowanych ograniczeń fizycznych związanych czy to z wykonywaniem określonych ćwiczeń, czy to wykonywaniem rutynowych czynności, np. obowiązków domowych.

Dla porównania podobne deklaracje co do problemów ze sprawnością fizyczną złożyło jedynie 10 procent kobiet przed menopauzą. Kiedy uczeni wzięli pod uwagę takie czynniki, jak wiek, waga, kłopoty zdrowotne, m. in. zapalenie stawów, depresję oraz cukrzycę , okazało się, że menopauza sama w sobie była związana z trzykrotnie wyższym ryzykiem doświadczania osłabienia fizycznego.

Nie jest jasne, co dzieje się w trakcie i po menopauzie, co wpływa na funkcje fizyczne kobiecego organizmu. Wiadomo jednak, ze u pań i panów po pięćdziesiątym roku życia następuje utrata masy mięśniowej w średnim tempie 1 do 2 procent w ciągu roku. Ponadto, uczeni wskazują, że osoby w tym wieku zazwyczaj są mniej aktywne fizycznie. Naukowcy nie są jednak pewni czy najpierw następuje zmniejszanie masy mięśniowej, czy też znaczące zmniejszenie masy mięśniowej.

Testy wykazały jednocześnie, że regularna aktywność fizyczna u kobiet po menopauzie i starszych mężczyzn istotnie poprawia samopoczucie i możliwości fizyczne. Okazało się m. in., że w przypadku otyłych pań prowadzących siedzący tryb życia rozpoczęcie ćwiczeń wiąże się z poprawą funkcji naczyń krwionośnych, jakości snu oraz ogólnego samopoczucia. Osobom w dojrzałym wieku rekomenduje się wykonywanie ćwiczeń aerobowych przez około 30 minut dziennie kilka dni w tygodniu.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Menopause".

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:15:42, 01-08-2012 Hela1056

    Mam 55 lat.Przez ostatnie 5 lat miałam kilka takich dobrych okresów w życiu.
    Jak jestem z mężem na turnusie rehabilitacyjnym to korzystam ze wszystkich
    możliwych ćwiczeń,w tym ostatnio kijki nordic walking.Czuję się świetnie taki
    stan utrzymuje się ok.2tyg po turnusie.W domu pozostaje mi tylko rower a to
    w okresie zimowym nie wystarcza.Ideałem byłoby 30 minut kilka razy w
    tygodniu,ale z powodu opieki nad niepełnosprawnym mężem ,tego czasu mi
    brakuje. Biorę leki o nazwie Aktiv meno ,dużo spaceruję,jeżdżę na rowerze
    i to musi wystarczyć.
    Apeluję więc i zachęcam ,jeżeli ktoś ma takie możliwości to proszę ćwiczyć,
    ćwiczyć ile się da.To naprawdę pomaga.Pozdrawiam.
    ... zobacz więcej
  • 18:45:59, 30-10-2012 ~gość: 178.235.0.xxx

    Stożki dopochwowe skutecznie pomagają w ćwiczeniach mięśni dna miednicy (Kegla) i pomagają w leczeniu nietrzymania moczu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy