Strona głównaZdrowieMenopauza: objawy, łagodzenie skutków

Menopauza: objawy, łagodzenie skutków

Już w najbliższy czwartek, 18 października, obchodzony będzie Światowy Dzień Menopauzy. Mimo, że klimakterium to naturalny i nieunikniony etap w życiu każdej kobiety, często postrzegany jest jako wstydliwy i problematyczny temat. Czy słusznie? Czym zatem jest okres przekwitania i jak możemy sobie z nim radzić?
Menopauza: objawy, łagodzenie skutków [Fot. missty - Fotolia.com] to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, a dokładnie dzień następujący po jej zakończeniu. Data ta potwierdzona zostaje przez ginekologa w momencie, kiedy przez okres kolejnych 12 miesięcy nie wystąpi krwawienie i nie zostaną stwierdzone patologie mogące być tego podłożem. Jednak cały proces określany jako przekwitanie ma swój początek o wiele wcześniej. Rozpoczyna się zwykle między 45. a 55. rokiem życia, na kilka lat przed ostatnią miesiączką (okres premenopauzalny) i trwa przez kilka lat po jej wystąpieniu (okres postmenopauzalny).

Przekwitanie, a kobiecy organizm

Wraz z ustaniem aktywności komórek jajowych, organizm kobiety przechodzi w stan niepłodności. Zmiana ta nie ogranicza się jednak tylko do organów rozrodczych. Spadek ilości hormonów produkowanych przez jajniki zaczyna oddziaływać na wiele procesów zachodzących w ciele kobiety.

Żeńskie hormony, estrogeny, mają bowiem wpływ na cechy wyglądu, zachowanie i nastrój, a także układy nerwowy i sercowo-naczyniowy, metabolizm, czy gospodarkę mineralną kości. Dlatego też, kobiety wchodzące w okres klimakterium powinny regularnie mierzyć ciśnienie krwi, kontrolować poziom cholesterolu oraz suplementować wapń i , aby wzmocnić kości.

Uciążliwe objawy menopauzy

Bóle głowy i mięśni, nadmierna potliwość, problemy z pamięcią, , nerwowość, częste oddawanie moczu, to tylko część dolegliwości odczuwanych przez kobiety w okresie klimakterium. Do tego dochodzi zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz osłabiona kondycja skóry, włosów i paznokci. Kobiety, w tym czasie zmagają się zatem nie tylko ze złym samopoczuciem w aspekcie fizycznym, ale także z bardzo trudnymi stanami emocjonalnymi, które mogą prowadzić nawet do depresji.

Klimakterium - jak sobie z nim radzić?

Aby zminimalizować uciążliwe objawy menopauzy warto zadbać o kondycję całego organizmu. Aktywność fizyczna, odpowiednie odżywianie oraz regularne kontrolowanie stanu zdrowia mogą znacznie poprawić jakość życia kobiety będącej w okresie przekwitania. W tym czasie warto także wprowadzić do codziennej diety produkty zawierające fitoestrogeny, czyli roślinny odpowiednik żeńskich hormonów.

Ligunin

Tagi: len, chmiel, menopauza

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy