Strona głównaZdrowieMenopauza: kobiety z Japonii mają słabsze jej objawy

Menopauza: kobiety z Japonii mają słabsze jej objawy

Japońskie kobiety doświadczają znacznie mniej problemów z menopauzą niż ich rówieśniczki z Ameryki Północnej. O wiele rzadziej zmagają się z uderzeniami gorąca i nocnymi potami.
Menopauza: kobiety z Japonii mają słabsze jej objawy [fot. マサコ アーント from Pixabay]
Przez dekadę na McGill University w Montrealu sprawdzano, jak zmienne biologiczne i kulturowe wpływają na wyraźne różnice w nasileniu u pań z Kanady i USA oraz Japonii.

- Wraz z innymi badaniami międzykulturowymi dane pokazują, że okres po menopauzie jest złożonym procesem biospołecznym, w którym niższy poziom estrogenu jest tylko jednym z wielu innych czynników. Klimakterium nie powinno być postrzegane jako jedna ścisła transformacja biologiczna, ma bowiem związek z odmiennymi czynnikami psychologicznymi i kulturowymi - mówi antropolożka dr Margaret Lock.

Symptomy menopauzy badano u 1200 Japonek w wieku 45-55 lat oraz porównano z symptomami doświadczanymi przez ponad 8 tys. kobiet z Massachusetts i 1300 kobiet z prowincji Manitoba.

Kobiety w Japonii cechują się większą długością życia i mniejszą częstością występowania chorób serca, oraz . Teraz dochodzi do tego także mniej nasilona menopauza. Według dr Lock potrzebne są dalsze badania, aby odkryć, co chroni panie przed stresem w okresie menopauzy i sprzyja zdrowemu .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć