Strona głównaZdrowieMenopauza czy nadciśnienie? Można się pomylić

Menopauza czy nadciśnienie? Można się pomylić

U nawet do 50 proc. kobiet przed 60 rokiem życia rozwija się nadciśnienie tętnicze, ale jego objawy - na przykład uderzenia gorąca i kołatanie serca - są często przypisywane menopauzie, mówią eksperci ds. zdrowia kobiet.
Menopauza czy nadciśnienie? Można się pomylić [© pathdoc - Fotolia.com, Stres a uroda]
Nadciśnienie w przypadku kobiet bywa mylone ze stresem i objawami , zwracają uwagę lekarze z Radboud University Medical Center w Nijmegen. Wiadomo, że nadmierne ciśnienie krwi leczy się mniej skutecznie u kobiet w porównaniu z mężczyznami, co naraża je na , i udar, ostrzegają medycy.
Życie kobiety dostarcza wskazówek, że profilaktykę należy zacząć wcześnie. Musimy inaczej oceniać pacjentki niż pacjentów, a sprawdzać nie tylko poziom cholesterolu. Dzięki temu będziemy mogli zaklasyfikować kobiety w średnim wieku do grupy wysokiego lub niższego ryzyka chorób układu krążenia - mówi prof. Angela Maas z Radboud University Medical Center.
Kobiety, które doświadczają wczesnej naturalnej menopauzy, tj. przed 40 rokiem życia, są bardziej narażone na rozwój chorób układu krążenia - każdy rok wiąże się z 3-procentowym wzrostem ryzyka. Autoimmunologiczne stany zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń, występują częściej u kobiet niż u mężczyzn i także zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe w okresie menopauzy.
Jest kilka faz życia, w których możemy zidentyfikować podgrupy kobiet wysokiego ryzyka. Nadciśnienie podczas ciąży jest sygnałem ostrzegawczym, że może rozwinąć się nadciśnienie także, gdy kobieta wchodzi w menopauzę, co wiąże się z demencją kilka dekad później. Jeśli nie zostanie to leczone, gdy panie są w wieku 40 lub 50 lat, będą miały problemy około siedemdziesiątki, gdy nadciśnienie tętnicze jest trudniejsze do wyleczenia - wyjaśnia prof. Maas.
Medycy zwracają też uwagę, że hormonoterapia menopauzalna jest skuteczna dla łagodzenia objawów klimakterium, takich jak nocne poty i uderzenia gorąca u kobiet po 45 roku życia, ale przed rozpoczęciem leczenia należy ocenić czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Nie zaleca się takiej terapii u kobiet z dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym lub po , czy zakrzepach krwi.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć