Strona głównaZdrowieMenopauza a osteoporoza

Menopauza a osteoporoza

W okresie po menopauzie u kobiet następuje gwałtowna utrata masy kostnej, dochodząca nawet do 5% w ciągu roku. Szacuje się, że osteoporoza dotyczy około 40% kobiet mających ponad 50 lat.
stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych. Polega ona na zmniejszeniu gęstości prawidłowo zmineralizowanej kości. Kość staje się patologicznie porowata i cienka, a wówczas rośnie ryzyko złamań przy niewielkim urazie, a nawet bez jego udziału. Złamaniu ulegają najczęściej kręgi, kości przedramienia w okolicy nadgarstka i kość udowa (biodro).

Kość każdego z nas starzeje się - jest wówczas usuwana (tzw. resorpcja kości) i zastępowana przez nową tkankę kostną. Osteoporoza pojawia się, gdy resorpcja kości jest zbyt szybka lub gdy tworzenie (odnowa) następuje zbyt wolno. Najszybsza utrata masy kostnej występuje u kobiet w ciągu pierwszych kilku lat po menopauzie i wtedy najczęściej zaczyna się osteoporoza.

Kobiety częściej niż mężczyźni zapadają na osteoporozę, na skutek obniżania się u nich poziomu estrogenów podczas menopauzy. Jednym z najważniejszych elementów leczenia jest suplementacja hormonalna, ale od kiedy zaczęły do nas napływać informacje o ujemnych skutkach hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), kobiety z większą rezerwą podchodzą do przyjmowania hormonów. Dobrą alternatywę dla suplementacji hormonalnej u kobiet, które nie chcą, nie mogą, lub obawiają się przyjmowania stanowią estrogeny roślinne czyli fitoestrogeny (izoflawony).

Osteoporoza ma podłoże rodzinne. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia jest duże u kobiet, które odziedziczyły po matce wysoki wzrost, drobną kość czy jasną skórę. Inne czynniki to m.in. zmniejszone spożycie wapnia i witaminy D, palenie papierosów, siedzący tryb życia, brak owulacji w okresie reprodukcyjnym czy nadczynność tarczycy.

Odpowiednie ilości wapnia w pokarmie nie wystarczą, by zapobiec jego szybko postępującej utracie z kości.

Konieczna jest w tym wypadku suplementacja wapnia w połączeniu z naturalnymi estrogenami, która pomaga przeciwdziałać złamaniom w przebiegu osteoporozy, a tym samym w bezpieczny sposób łagodzi dolegliwości związane z menopauzą.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:56:48, 28-05-2012 ~gość: 83.18.84.xxx

    Wchodząc w okres przed menopauzalny zaczęłam stosować Flexagen, preparat , który odbudowuje kości, zapobiegając ich demineralizacji i ubożeniu

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy