Strona głównaZdrowieMenopauza - jak sobie pomóc w złagodzeniu dolegliwości

Menopauza - jak sobie pomóc w złagodzeniu dolegliwości

Menopauza może sprawić, że kobiety czują się, jakby nie miały kontroli nad własnym ciałem. Na szczęście istnieją sposoby, aby złagodzić jej objawy i niekoniecznie musi chodzić o farmaceutyki, pewne modyfikacje w codziennym stylu życia pomagają uśmierzyć dotkliwe symptomu klimakterium.
Uderzenia gorąca i nocne poty

To najczęstsze objawy menopauzy. Są spowodowane przez wadliwe działanie w organizmie standardowych metod kontroli temperatury. Mogą pojawić się przed zatrzymaniem okresu, są doświadczane powszechnie w pierwszym roku po ostatnim okresie.

Aby złagodzić uderzenia gorąca i nocne poty trzeba:

- wykonywać regularne ćwiczenia;
- nosić lżejsze ubrania;
- utrzymywać chłodną temperaturę w sypialni;
- zmniejszyć narażenie na stres;
- unikać potencjalnych wyzwalaczy tych dolegliwości, do których należą: ostre potrawy, kofeina, palenie papierosów i alkohol.

Objawy natury psychicznej

fot. Ria Hills (classina) / www.sxc.huObjawy psychiczne mogą obejmować uczucie zniechęcenia, niepokój, drażliwość, zmiany nastroju, zmęczenie i brak energii. Poza tym okres menopauzy może być wyjątkowo trudny, bo kobiety doświadczają go w czasie dojrzałości związanej z różnymi bodźcami stresogennymi - wyprowadzką dzieci z domu, koniecznością opieki nad starzejącymi się rodzicami, etc. Z tego powodu eksperci nie są pewni, czy to właśnie menopauza bezpośrednio odpowiada za wymienione wyżej problemy.

W każdym razie, medycy radzą, by poprawić sobie nastrój poprzez:

- odpowiednią ilość wypoczynku;
- regularną aktywność fizyczną;
- ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga

Zaburzenia snu

Spokojny i dostatecznie długi sen pomoże poradzić sobie z innymi objawy menopauzy. Jednakże, nocne poty i problemy psychologiczne mogą zaburzać odpoczynek u niektórych kobiet.
Jak poprawić jakość snu:

- należy unikać aktywności fizycznej na dwie godziny przed snem (ćwiczenia pobudzają i mogą utrudniać zasypianie);
- warto ustalić jedną porę chodzenia spać, dzięki temu reguluje się dobowy zegar biologiczny.

Wysiłek fizyczny szczególnie polecany


Istnieją dowody na to, że kobiety bardziej aktywne rzadziej doświadczają objawów menopauzy. Ćwiczenia są ważne nie tylko dla złagodzenia symptomów klimakterium, ale także pomagają chronić organizm przed chorobami serca i osteoporozą. Ćwiczenia pomogą utrzymać siłę kości i mięśni. Zwiększają elastyczność i mobilność, co z kolei poprawia równowagę.

Korzyści z ćwiczeń w zapobieganiu utracie masy kostnej i złamań są powszechnie znane. Uważa się, że dla kobiet w średnim i dojrzałym wieku najlepszym rodzajem aktywności są ćwiczenia aerobowe, ponieważ wzmacniają organizm, zwiększają wydolność, pomagają stracić zbędne kilogramy. Żwawy spacer trzy razy w tygodniu to tani, łatwy i świetny sposób na rozpoczęcie ćwiczeń.

Palenie kategorycznie zabronione

Kobiety, które palą doświadczają menopauzy wcześniej niż niepalące panie. Doznają intensywniejszych uderzeń gorąca i gorzej reagują na hormonalną terapię zastępczą.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy