Strona głównaZdrowieMelatonina opóźnia starzenie się

Melatonina opóźnia starzenie się

Przyjmowanie melatoniny neutralizuje uszkodzenia oksydacyjne i opóźnia neurodegeneracyjny proces starzenia się.
Melatonina opóźnia starzenie się [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Stosowanie - naturalnej substancji wytwarzanej w niewielkich ilościach przez człowieka i obecnej w wielu produktach - opóźnia uszkodzenia oksydacyjne i procesy zapalne typowe dla starszego wieku. Melatoninę można znaleźć w niewielkich ilościach w niektórych owocach i warzywach, takich jak cebula, wiśnie i banany, a także w zbożach, takich jak kukurydza, owies i ryż, jak również w niektórych aromatycznych roślinach: mięcie, werbenie cytrynowa, szałwii, tymianku oraz w czerwonym winie.

Przeprowadzono eksperymenty na standardowych myszach i gryzoniach, które zostały genetycznie zmodyfikowane tak, by przyspieszył u nich . - Pokazaliśmy, że pierwsze oznaki starzenia w tkankach gryzoni pojawiają się w wieku pięciu miesięcy (co odpowiada trzydziestu latom człowieka) z powodu wzrostu wolnych rodników, które wywołują - mówi prof. Darío Acuña Castroviejo z Uniwersytetu w Granadzie.

Stres oksydacyjny ma też wpływ na krew zwierząt, ponieważ komórki krwi okazały się z biegiem lat coraz bardziej kruche - ich błony komórkowe stały się bardziej podatne na uszkodzenia.

Gryzoniom podawano niewielkie ilości melatoniny i zaobserwowano, że nie tylko zneutralizowała ona stres oksydacyjny oraz proces zapalny spowodowany starzeniem się, ale też opóźniła jego działanie, zwiększając .

Regularne podawanie melatoniny gryzoniom od momentu zaprzestania produkcji tej substancji (u myszy następuje to w wieku pięciu miesięcy) pomaga przeciwdziałać niekorzystnym procesom związanym z wiekiem. Stąd według autorów przyjmowanie melatoniny przez ludzi od 30-go lub 40-go roku życia może zapobiegać (lub przynajmniej opóźniać) choroby związane ze starzeniem się, wolnymi rodnikami i procesami zapalnymi, takimi jak zaburzenia neurodegeneracyjne (np. ) i powikłania związane np. z cukrzycą.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy