Strona głównaZdrowieMedytacja uważności pomoże obniżyć ciśnienie krwi?

Medytacja uważności pomoże obniżyć ciśnienie krwi?

Zyskująca na popularności medytacja uważności może dawać różne korzyści prozdrowotne, nowe badania pokazują, że może pomóc w obniżaniu nadmiernego ciśnienia krwi.
Medytacja uważności pomoże obniżyć ciśnienie krwi? [fot. Harald Lepisk z Pixabay]
Uczeni z Brown University opracowali program o nazwie Mindfulness-Based Blood Pressure Reduction (MB-BP), którego celem była ocena akceptowalności, wykonalności i wpływu zmian stylu zycia i praktykowania na mechanizmy samoregulacji.

Osoby uczestniczące w programie doświadczyły znacznego i trwałego obniżenia poziomu ciśnienia krwi - utrzymało się ono podczas badań kontrolnych przeprowadzonych w rok po testach.

Program MP-BP objął medytację uważności, która miała na celu pomóc ludziom wzmocnić zdolność do zachowania zdrowych nawyków, wspomagających utrzymywanie poziomu ciśnienia pod kontrolą. Polegał on na sesjach, w których przez rok uczestniczyło 43 uczestników z podwyższonym ciśnieniem krwi (z odczytami skurczowego ciśnienia na poziomie ponad 120 mmHg i rozkurczowego powyżej 80 mmHg)

MP-BP obejmowały trening uważności i wyjaśnienia, jak codzienny sposób funkcjonowania może przyczyniać się do nadciśnienia. Regularnie przypominano też uczestnikom o konieczności przyjmowania leków przepisanych przez lekarzy.

Po roku ciśnienie krwi uczestników było niższe niż na początku. Co więcej, ich umiejętności samodzielnego zarządzania problemem nadmiernego ciśniania pozostawały wysokie. Miały w tym udział zarówno zmiany w codziennych nawykach, jak i praktykowanie zmniejszającej stres medytacji uważności.

Jak zaznaczają uczeni, chociaż ich program jest w znacznej mierze skuteczny, w przypadku niektórych ludzi nadciśnienie ma istotny związek z czynnikami genetycznymi i sama w sobie zmiana stylu życia nie wywoła zmniejszenia poziomu ciśnienia krwi.

Nadciśnienie tętnicze to jeden z głównych czynników ryzyka , które są najczęstszą przyczyną śmierci na całym świecie.

O badaniach napisano w Plos one:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy