Strona głównaZdrowieMedytacja i hipnoza łagodzą ból

Medytacja i hipnoza łagodzą ból

Jakkolwiek często nie można obejść się bez leków w przypadku bardzo silnego bólu, łagodniejsze dolegliwości daje się osłabić dzięki medytacji i autohipnozie.
Medytacja i hipnoza łagodzą ból [Fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com]
Wystarczy już jedna kilkunastominutowa sesja , by osłabić ból aż o 25 proc. Taki efekt jest podobny do tego uzyskanego w wyniku zażywaniu opioidów, a nie ma tu jednocześnie skutków ubocznych jak przy wspomnianych związkach.

Już wcześniejsze badania dowiodły, że długotrwałe praktykowanie medytacji i daje efekty . Teraz chciano sprawdzić, czy pojedyncza sesja, dość krótka, bo zaledwie 15-minutowa, może zmniejszyć ból.

W ramach testów 250 pacjentów, którzy cierpieli z powodu silnego kontrolowanego za pomocą leków, podzielono na trzy grupy. Pierwsza grupa wzięła udział w 15-minutowej sesji medytacji uważności („mindfullness"), druga grupa wykonała kilka prostych technik autohipnozy, trzecia zaś była grupą kontrolną.

Poszczególne sesje medytacji i hipnozy dały efekt zmniejszenia poziomu bólu o 25 i 29 proc. To skutek porównywalny z tym osiąganym dzięki dawce 5 mg oksykodonu, silnego leku opioidowego.

Jak uważają autorzy, odkrycie może być bardzo pomocne w walce z bólem. Może pozwolić na opracowanie terapii, które ograniczą konieczność przyjmowania leków, szczególnie jeśli farmaceutyki dają uciążliwe skutki uboczne.

O badaniach napisano w Journal of General Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X