Strona głównaZdrowieMedyczny Nobel 2020 za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C

Medyczny Nobel 2020 za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C

Komitet Noblowski przyznał Nagrodę Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii lub medycyny trzem osobom, są to: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Laureatów doecniono za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C.
Medyczny Nobel 2020 za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C [fot. noble prize]
Trzej naukowcy wnieśli decydujący wkład w walkę z wirusowym zapaleniem wątroby, głównym problemem powodującym marskość i raka wątroby u ludzi na całym świecie.

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice dokonali przełomowych odkryć, które doprowadziły do identyfikacji . Przed ich ustaleniami znane były wirusy typu A i B, i nie potrafiono wyjaśnić wielu przypadków zapalenia wątroby przenoszonego przez krew. Odkrycie wirusa typu C ujawniło przyczynę pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia i pozwoliło na przeprowadzanie badań krwi oraz opracowanie nowych leków, które uratowały miliony istnień.

Zapalenie wątroby jest wywoływane głównie infekcjami wirusowymi, chociaż istotnymi przyczynami są także nadużywanie , toksyny środowiskowe i choroby autoimmunologiczne. W latach czterdziestych dwudziestego wieku ustalono, że istnieją dwa główne typy zakaźnego zapalenia wątroby. Pierwszy, typu A, przenoszony jest przez zanieczyszczoną wodę lub żywność i ma zwykle niewielki długoterminowy wpływ na pacjenta. Drugi rodzaj jest przenoszony przez krew oraz płyny ustrojowe i stanowi poważniejsze zagrożenie, ponieważ może prowadzić do przewlekłej choroby, w tym doprowadzić do marskości i raka wątroby. Ta postać zapalenia wątroby przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, aż pojawiają się poważne komplikacje. Choroba ma związek ze znaczną zachorowalnością i powoduje ponad milion zgonów rocznie na całym świecie, co jest problemem porównywalnym z zakażeniem wirusem HIV i gruźlicą.

Skuteczne działanie przeciwko chorobom zakaźnym wymaga identyfikacji czynnika sprawczego. W latach sześćdziesiątych Baruch Blumberg odkrył, że jedną z postaci krwiopochodnego zapalenia wątroby był wirus, który nazwano wirusem typu B - te ustalenia umożliwiły opracowanie testów diagnostycznych i skutecznej szczepionki. Za swoje badania Blumberg otrzymał Nagrodę Nobla w 1976 roku.

W tym czasie Harvey J. Alter analizował występowanie zapalenia wątroby u pacjentów, którzy mieli przetaczaną krew. Chociaż bowiem badania krwi na obecność wirusa zapalenia wątroby typu B zmniejszyły liczbę przypadków choroby, Alter i współpracownicy zauważyli, że pozostała duża liczba takich pacjentów. Jednocześnie badania pokazały, że zapalenie wątroby typu A nie było przyczyną tych niewyjaśnionych przypadków, stąd jasne stało się, że chodzi o jakiś nieznany dotąd wirus.
W kolejnych latach Michael Houghton wraz ze współpracownikami stworzył zbiór fragmentów DNA z kwasów nukleinowych znalezionych we krwi zakażonego szympansa. Zakładając, że we krwi pobranej od pacjentów z zapaleniem wątroby będą obecne przeciwciała przeciwko wirusowi, wykorzystał ją do identyfikacji zebranych fragmentów. Tak dokonano odkrycia nowego wirusa, który został określony jako typ C.

Ostatnim krokiem w odkryciu całego mechanizmu było zbadanie, czy wirus był w stanie replikować się i powodować chorobę. Charles M. Rice dostrzegł wcześniej nie scharakteryzowany region na końcu genomu wirusa zapalenia wątroby typu C, który - jak sądzono - może mieć znaczenie dla replikacji wirusa. Dzięki inżynierii genetycznej Rice wygenerował fragment RNA wirusa z nowo zdefiniowanym regionem genomu i po jego wstrzyknięciu do wątroby szympansów wykryto wirusa we krwi oraz zaobserwowano zmiany patologiczne podobne do tych, które są obserwowane ludzi z przewlekłą chorobą. Oznaczało to, że sam wirus zapalenia wątroby typu C może powodował niewyjaśnione dotychczas przypadki zapalenia wątroby zależnego od transfuzji.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy