Strona głównaZdrowieMedyczna marihuana skuteczna na ból?

Medyczna marihuana skuteczna na ból?

Przewlekłe bóle ludzi starszych mogą być skutecznie złagodzone dzięki stosowaniu medycznej marihuany, mówią amerykańscy medycy.
Medyczna marihuana skuteczna na ból? [Fot. Elroi - Fotolia.com]
Osoby w wieku powyżej 75 lat odczuwają znaczącą ulgę w dolegliwościach bólowych dzięki stosowaniu tabletek, nalewek czy e-papierosów z konopi. Z badań wynika, że dzięki środkom z zawartością pacjenci z chronicznym seniorzy zmniejszyli ilość przyjmowanych opioidowych leków przeciwbólowych aż o jedną trzecią.

Jak oceniają lekarze z Dent Neurologic Institute w Amherst, aż 70 proc. pacjentów w wieku seniorskim odczuło ulgę w bólu po zażyciu marihuany. Połowa z nich deklarowała, że osłabiło się u nich odczuwanie bólu. Niemal 20 proc. lepiej spało, a 10 proc. deklarowało zmniejszenie poziomu lęku.

Medyczny wyciąg z konopi pomógł w zmniejszeniu bólu wywoływanego różnorodnymi schorzeniami, m. in. złagodził dolegliwości u pacjentów z nowotworami, neuropatią, , , .

U nieco ponad jednej trzeciej seniorów marihuana wywoływała pewne skutki uboczne. Ponad 10 proc. pacjentów odczuwało , 7 proc. miało problemy z utrzymaniem równowagi, a także podobny odsetek chorych doświadczył kłopotów żołądkowo-jelitowych. Według medyków, odpowiedni poziom stosunek związku THC do CBD może ograniczyc skutki uboczne do minimum.

Jeśli chodzi o THC, czyli tetrahydrokannabinol, to zawarta w marihuanie substancja psychoaktywna. Z kolei CBD, tj. kannabidiol, to niepsychoaktywny składnik konopi indyjskich, który wykazuje różnorakie właściwości lecznicze.

Według lekarzy potencjał medyczny konopi jest bardzo duży, szczególnie biorąc pod uwagę poziom przyjmowania opiatów przez przelekle chorych pacjentów. Eksperci zwracają uwagę, że odnotowuje się coraz częstsze przypadki przedawkowania silnych leków przeciwbólowych, co nie ma miejsca w przypadku stosowania medycznej wersji marihuany.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy