Strona głównaZdrowieMedycyna nuklearna: nowoczesna diagnostyka, precyzyjne leczenie

Medycyna nuklearna: nowoczesna diagnostyka, precyzyjne leczenie

Medycyna nuklearna jest jedną z dziedzin medycyny, która bezpiecznie wykorzystuje izotopy promieniotwórcze do leczenia, diagnostyki i terapii chorób. Można ją podzielić się na dwie główne gałęzie: medycynę diagnostyczną oraz medycynę leczniczą.
Medycyna nuklearna: nowoczesna diagnostyka, precyzyjne leczenie [Fot. alexlmx - Fotolia.com] Do badań wykorzystujących techniki medycyny nuklearnej zaliczyć można badania tradycyjne takie jak kości, czy serca, ale także zupełnie nowe jak pozytonowa tomografia emisyjna, która zazwyczaj stanowi koniec ciągu diagnostycznego w różnych chorobach, zwłaszcza nowotworowych.

Korzyści dla pacjenta

Medycyna nuklearna zapewnia z chorym oraz zaplanowanie właściwego leczenia. Jeżeli dokładnie wiemy gdzie jest choroba, jak się zachowuje, w jaki sposób zmieniła organizm pacjenta, lepiej jesteśmy w stanie zaplanować leczenie chemio czy radioterapią oraz przede wszystkim sprawdzić czy to leczenie działa w danym przypadku. Jest to unikalne narzędzie, które wykorzystuje się do medycyny spersonalizowanej, szczególnie dla tych pacjentów, którzy są bardzo ciężko chorzy i wymagają zindywidualizowanego leczenia – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk z Zakładu Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Problemy z dostępnością

Głównym problemem medycyny nuklearnej jest jej dostępność dla szerokiego grona pacjentów. Wysoko wyspecjalizowane ośrodki, w których wykonuje się takie badania znajdują się głównie w dużych miastach. Dodatkowym problemem są jak zwykle finanse. Zbyt mała ilość zakontraktowanych świadczeń w porównaniu do potrzeb pacjentów powoduje wielomiesięczne kolejki, a tym samym zmniejszenie skuteczności działań diagnostycznych i leczniczych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy