Strona głównaZdrowieMedycyna alternatywna - osteopatia i chiropraktyka (kręgarstwo)

Medycyna alternatywna - osteopatia i chiropraktyka (kręgarstwo)

Osteopatia i chiropraktyka są zaliczane do medycyny alternatywnej. Stanowią podejście, w którym badanie manualne wykorzystywane jest do stawiania diagnozy i leczenia chorych. Ich praktykanci prezentują przekonanie, że zależność między ciałem a umysłem ma znaczenie zarówno w zdrowiu, jak i chorobie.
Medycyna alternatywna - osteopatia i chiropraktyka (kręgarstwo) [© Gilly Smith - Fotolia.com] Podejście tego rodzaju ma długą historię. Jako pierwszy o terapiach manualnych pisał - wysoko je ceniąc - Hipokrates w IV wieku p. n. e., potem wspominał o niej rzymski medyk Galen, a kilka wieków później arabscy lekarze-myśliciele.

Niektórzy lekarze proponują swoim pacjentom terapie komplementarne - sięgają po techniki osteopatii lub pomoc kręgarzy, kiedy problem dotyczy kości, stawów, mięśni i innych tkanek miękkich, a przede wszystkim, niespecyficznych bólów pleców, które są spowodowane drobniejszymi "mechanicznymi" uszkodzeniami.

Osteopatia

O tym, kto może mienić się osteopatą decyduje Europejska Federacja Osteopatii. Terapię tę prowadzić mogą osteopatię lekarze i fizjoterapeuci, którzy ukończyli system szkoleń podyplomowych prowadzonych w szkołach osteopatii akredytowanych przez narodowe organizacje osteopatii (w naszym kraju - Towarzystwo Osteopatów Polskich).

Podstawową zasadą osteopatii jest uznanie, że ciało ma naturalną tendencję do uleczania się, jednak zdolność ta może być zakłócona przez wszelkie nieprawidłowości w układzie kostnym lub tkanek miękkich, bądź w relacji między nimi.

Po zebraniu dokładnych informacji i obserwacji postawy oraz sposobu poruszania się, osteopata wykorzysta swoje ręce do wywierania nacisku i manipulacji odpowiednimi częściami ciała do uwolnienia naprężeń i napięć.

Zabieg nie jest bolesny. W zależności od charakteru i czasu trwania dolegliwości, potrzebnych może być kilka sesji terapii, z których każda trwa zwykle około pół godziny.

Zabiegi osteopatii są polecane m. in. przy: bólach narządów ruchu, bólach kręgosłupa, migrenowych i napięciowych bólach głowy, zaparciach, astmie, urazach sportowych.


Chiropraktyka (kręgarstwo)


Chiropraktycy często pracują bezpośrednio na konkretnych stawach, zwłaszcza kręgosłupa, i nierzadko przed podjęciem terapii manualnej proszą o wykonanie badania RTG.

Problemy, z którymi pacjenci udają się do chiropraktyka, to: bóle krzyża, dolegliwości stawu biodrowego, bóle głowy, bóle klatki piersiowej, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, migreny.


Każda sesja trwa zwykle około 20-40 minut, jednak pierwsza bywa dłuższa, terapeuta zbiera informacje o stanie pacjenta i wykonuje szereg badań - pomiar ciśnienia tętniczego, badanie ortopedyczne, aby dokonać diagnozy.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 13:56:56, 03-12-2010 przekora

  O skuteczności kręgarstwa przekonałam się na przykładzie ostrych dolegliwości mojego męża. Mianowicie usunęły mu się dwa kręgi i oprócz silnego bólu, był unieruchomiony. Trzy sesje u kręgarza, postawiły męża na nogi, trwale.
 • 17:10:22, 08-12-2010 tomeh

  jednym pomaga to a innym nie. Nie ma na to reguły niestety. Moja kobieta na to chodziła i jej podobno nie pomogło. Odblokowało stawy i to wszystko.
 • 21:21:45, 19-08-2011 ~gość: 213.76.172.xxx

  hehe samo pójście do kregarza nic nie daje, a pozatym ważne żeby to był terapeuta z uprawnieniami a nie jakaś osoba która bez certyfikatu sobie ważne żeby pacjenci wszyscy o tym pamietali a przede wszystkim o tym że samo udanie się do kręgarza nic nie daje- wazne są ćwiczenia wykonywane potem i praca nad mięsniami by zmiany nie wróciły
  FIZJOTERAPEUTA
 • 10:42:26, 10-11-2012 ManiekCF

  Jeżeli chodzi o bóle kręgosłupa, wszelkiego rodzaju kręgozmyki, dysklokacje krążków międzykręgowych to nie ma skuteczniejszej metody jak zabieg chiropraktyki u wykwalifikowanego kręgarza. Polecam zabiegi w szczególności u kręgarza w Krośnie, przyjmuje także pacjentów w Lublinie, Stalowej Woli, Dębicy i Rzeszowie. Pozdrawiam.
 • 19:31:57, 10-11-2012 babciela

  O, kręgozmyki - to nie radzę.Mam certyfikat z terapii manualnej, i najlepsze wyniki - w dyskach.Ale potem istotnie ciezka praca nad miesniami grzbietu i brzucha...
 • 10:37:19, 23-05-2018 anggie76

  Ja chodziłam do osteopaty z bólami kręgosłupa i widziałam efekty. Dłuższa terapia bardzo pomogła, po jakimś czasie całkowicie przestałam odczuwać ból. Ja chodziłam do Rehaorthopedica w Krakowie i mogę polecić tamtejszych lekarzy. Mają bardzo dobre podejście do pacjenta.
 • 11:20:50, 11-06-2018 kowdan

  A ja polecam docenic moc osteopatii. Dodam,że wcale nie jest to jedynie dziedzina medycyny alternatywnej, ale jest to już medycyna konwencjonalna. Metoda ta jest przebadana oraz są naukowe podstawy dla twierdzenia zalet jakie daje.

  Mogę równiez polecić dobry gabinet znajdujący sie w Krakowie:
  http://rehaorthopedica.pl/osteopatia


  Główne załóżenia współczesnej osteopatii:
  Organizm ludzki stanowi jedność.
  Budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej jak i duchowo-psychicznej.
  Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji.
  Procesy lecznicze wynikają z powyższych trzech zasad.
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Akademia Pełni Życia
 • Umierać po ludzku
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X