Strona głównaZdrowieMechanizm starzenia się odkryty - szansa na nowe działania anti-aging

Mechanizm starzenia się odkryty - szansa na nowe działania anti-aging

Naukowcy z Northwestern University w Illinois ogłosili, że znaleźli klucz powodu starzenia się organizmów, co może pomóc lepiej zrozumieć i osłabiać starzenie się ludzi.
Mechanizm starzenia się odkryty - szansa na nowe działania anti-aging Uczeni znaleźli w komórkach nicieni (Caenorhabditis elegans) marker, który nagle rozpoczyna proces komórek w tym organizmie po osiągnięciu dojrzałości reprodukcyjnej.

Badacze odkryli prosty genetyczny „przełącznik", który rozpoczął proces starzenia poprzez wyłączenie reakcji na komórkowy, która chroni ważne białka. Aktywacja tego mechanizmu ma miejsce w okresie wczesnej dorosłości po tym, jak nicienie osiągną dojrzałość płciową.

„Przełącznik" genetyczny dotyczy linii germinalnej (linii komórkowej umożliwiającej przekazanie materiału genetycznego następnej generacji) i komórek somatycznych. Ta druga linia wyłącza mechanizmy ochronne, aby wywołać w okres dojrzewania. Naukowcy uważają, że jeśli będą w stanie ponownie włączyć te mechanizmy, starzenie się zostanie opóźnione.

- C. elegans poinformowały nas nam, że starzenie się nie jest continuum różnych wydarzeń, jak to wiele osób uważało. Wszystkie szlaki stresu chroniące funkcje tkanek są niezbędne do życia, więc było niespodziewane, że przełącznik genetyczny jest aktywowany prowadząc do stłumienia reakcji na i innych odpowiedzi na stres komórkowy - powiedział Richard Morimoto, współautor badań.

Uczeni dodali, że taki genetyczny przełącznik jest obecny u wszystkich zwierząt, w tym u ludzi. Oznacza to ukierunkowanie kolejnych badań nad starzeniem się człowieka i daje nadzieję na odkrycie skuteczniejszych działań hamujących proces starzenia się.

Okres dojrzewania płciowego zaczyna się zwykle u dziewczynek w wieku od 10 do 14 lat, a u chłopców - od 12 do 16 lat. Uczeni zamierzają kontynuować testy na komórkach ludzkiej skóry sprawdzając, czy da się zatrzymać działanie „przełącznika".

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Molecular Cell.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy