Strona głównaZdrowieMaterace przeciwodleżynowe - rodzaje materacy oraz ich ceny

Materace przeciwodleżynowe - rodzaje materacy oraz ich ceny

Materac przeciwodleżynowy to jeden z niezbędnych elementów profilaktyki dla osób unieruchomionych na stałe lub czasowo. Umożliwia ochronę przed odleżynami, a jednocześnie zapewnia większy komfort opiekunowi. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów materaców przeciwodleżynowych. Który z nich jest najlepszy? Jaki wybrać w konkretnej sytuacji?
Materace przeciwodleżynowe - rodzaje materacy oraz ich ceny

Rodzaje materaców przeciwodleżynowych

Wśród sprzętu medycznego przeznaczonego dla osób leżących znajdziemy wiele rodzajów materaców przeciwodleżynowych. Dlatego opiekunowie i bliscy często zastanawiają się, który z nich będzie najlepszy dla podopiecznego. Wiele zależy oczywiście od kondycji chorego, ale także od wagi czy stopnia zaawansowania odleżyn, jeśli te już się pojawiły. Poniżej przedstawimy najbardziej popularne jak i te mniej znane rozwiązania.

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy/materac pneumatyczny

Materace tego typu są najbardziej popularnymi rozwiązaniami na rynku. Dzięki wykorzystaniu zmiennego ciśnienia w komorach zapewniają one niejednostajny nacisk na różne partie ciała. Wyposażone są w kompresor, który umożliwia regularne zmienianie ciśnienia w materacu. Dodatkowo wywołują one swojego rodzaju efekt masażu, co pobudza mikrokrążenie skóry i chroni przed powstaniem odleżyny. Wśród materaców zmiennociśnieniowych wyróżnia się:
  • materace przeciwodleżynowe bąbelkowe, które polecane są osobom o maksymalnej wadze 90 kilogramów. Materace bąbelkowe są elementem profilaktyki przeciwodleżynowej, choć mogą wspomóc leczenie także w przypadku odleżyn pierwszego stopnia.
  • materace przeciwodleżynowe rurowe o charakterystycznym wyglądzie, przeznaczone dla osób o wadze nawet do 140 kilogramów. Są droższe od materaców bąbelkowych, jednak bardziej skuteczne. Wspierają leczenie odleżyn o większym stopniu zaawansowania.
Wśród tego rodzaju materaców znaleźć można także materace przeciwodleżynowe bez pompy. Należy jednak pamiętać, iż pompa zmiennociśnieniowa jest niezbędnym elementem do działania materaca.

Do kosztów materaca pneumatycznego należy doliczyć także koszt podkładu wykonanego z gęstej pianki. Powinien on mieć od 5 do 12 centymetrów wysokości. Umożliwia materacowi spełnianie swoich funkcji, a także chroni go przed szybkim zniszczeniem.

Materac przeciwodleżynowy piankowy

Materace piankowe stosowane są głównie u osób, u których odleżyny jeszcze nie wystąpiły. Charakteryzuje się on dość specyficzną budową - z wypustkami (materace jeżowe) lub przypominającą strukturę gofra (materace gofrowe). Wykonane mogą być z pianki wiskozowej, pianki poliuretanowej bądź mieszanek różnych materiałów.

Materace piankowe zapewniają przede wszystkim dopasowanie się do ciała podopiecznego oraz odpowiedni przepływ powietrza. Materace jeżowe gwarantują także delikatny masaż skóry, który wspiera mikrokrążenie.

Warto jednak pamiętać, iż materac piankowy nie jest tak zaawansowanym produktem medycznym jak materace zmiennociśnieniowe. Zapewnia komfort i odpowiednie podparcie dla podopiecznego, jednak nie jest w stanie zmieniać nacisku na różne części ciała.

Materac żelowy przeciwodleżynowy

Materace żelowe nie są tak popularne jak wyżej wspominane modele, jednak również charakteryzują się działaniem profilaktycznym i terapeutycznym. Tak samo jak materace piankowe, modele żelowe należą do materaców statycznych - nie gwarantują zatem zmian ciśnienia w komorach. Efekt terapeutyczny zapewniaja jednak odpowiednia konstrukcja.

W skład materaców żelowych wchodzi obudowa, która wykonana jest najczęściej z silikonu lub lateksu, a także żelowy wypełniacz znajdujący się w przestrzeniach komórek. Z pewnością plusem tego rozwiązania jest fakt, iż nie wymaga ono sprężarki. Jednak - tak jak i w przypadku materaców piankowych - żelowa struktura nie jest w stanie zapewnić zmiennego podparcia dla ciała.

Wszystkie typy materaców powinny charakteryzować się trwałością oraz wykonaniem z materiałów hipoalergicznych. Wrażliwa skóra podopiecznego szybko może zareagować na nieodpowiedni materiał.

Ceny materaców przeciwodleżynowych

Ceny materaców przeciwodleżynowych zależne są od stopnia zaawansowania produktu oraz materiałów, z jakich jest on wykonany. Do najdroższych modeli należą materace rurowe, które są najbardziej zaawansowane. Ich koszt może wynosić nawet do 10 tysięcy złotych. Jednak to skrajne ceny tych modeli. Materac pneumatyczny rurowy znajdziemy już za 300 złotych.

Tańszą opcją są oczywiście materace bąbelkowe, które charakteryzują się mniejszym działaniem terapeutycznym. Te modele kupimy nawet za mniej niż 100 złotych.

Ceny materaców piankowych i żelowych również wahają się od kilku do kilkuset złotych. Warto także podkreślić, iż materace żelowe nie są wyrobem często występującym w sklepach medycznych.

Materac przeciwodleżynowy to niezastąpiony element profilaktyki przeciwodleżynowej. Zapewnia choremu komfort i ochronę przed powstaniem ran odleżynowych. Chociaż jest to produkt o wysokiej cenie, należy pamiętać, iż zakup ten jest jednorazowy - materace charakteryzują się dużą wytrzymałością. Dlatego warto zdecydować się na jeden z lepszych modeli.

Artykuł przygotowany we współpracy z seni24.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy