Strona głównaZdrowieMasz w pobliżu bary fast food? Tym gorzej dla twojego zdrowia

Masz w pobliżu bary fast food? Tym gorzej dla twojego zdrowia

Twoja okolica ma istotne znaczenie dla zdrowia. Jak się okazuje, dotyczy to nie tylko zanieczyszczeń i poziom zieleni. Im bliżej znajdują się bary fast food, tym trudniejsze może być stosowanie zdrowej diety i większe zagrożenie dla układu sercowo-naczyniowego.
Masz w pobliżu bary fast food? Tym gorzej dla twojego zdrowia
Odkryto, że ryzyko zawału serca wzrasta na obszarach, na których są bary serwujące jedzenie typu . Na sto tysięcy mieszkańców okolicy z takimi lokalami odnotowuje się o 4 więcej niż na terenie bez takiej gastronomii, wynika z australijskich badań.

Kiedy przeanalizowano dane pacjentów przyjmowanych do szpitali w wyniku zawałów, odkryto, że kuchnia serwowana w okolicy zamieszkania może tu mieć znaczenie. Gdy wzięto pod uwagę rozmaite czynniki wpływające na zawał, takie jak wiek, poziom wagi, ilość i rodzaj tłuszczów, poziom , palenie i obecność , ustalono, że środowisko gastronomiczne może oddziaływać na ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, wskazują eksperci z University of Newcastle w Callaghan.

Od dawna jasne jest, że odżywianie się fast food zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej oraz zawałów. Takie jedzenie jest bowiem pełne nasyconych tłuszczów oraz soli, które są dla organizmu zabójcze. Jakkolwiek - co podkreślają uczeni - nie wykazano żadnego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy bliskością barów fast food i prawdopodobieństwem zawału, to można przypuszczać, że „zachęca" ona do takiego niezdrowego odżywiania się. Dostępność tzw. „śmieciowego jedzenia" sprzyja niewłaściwym wyborom dietetycznym, co może prowadzić do wielu chorób, w tym kłopotów z układem sercowo-naczyniowym.

Choroba niedokrwienna serca, w tym zawał serca to jedna z głównych przyczyn śmierci na całym świecie, przypominają uczeni.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy