Strona głównaZdrowieMasaż - starożytny sposób na zdrowy kręgosłup

Masaż - starożytny sposób na zdrowy kręgosłup

Przeżywa renesans głównie za sprawą tego, że coraz chętniej zastępujemy nim tabletki przeciwbólowe. Ręce potrafią zdziałać cuda - poprzez masaż możemy skutecznie walczyć z uporczywymi bólami kręgosłupa. Na czym zatem polega lecznicza moc masażu?
Masaż - starożytny sposób na zdrowy kręgosłup Historia masowania ciała wywodzi się ze starożytności. Już Hipokrates, a potem Celsus i Galena wskazywali na wykorzystanie masażu w poszczególnych schorzeniach. W Starożytnej Grecji masowano sportowców przed zawodami. Zapoczątkowany w Indiach i Chinach, stanowił naturalną metodę leczniczą. Masaż początkowo był uzupełnieniem obrzędów religijnych, z czasem wszedł do medycyny ludowej.

Tyle historii - o współczesnym masażu kręgosłupa opowiada Jakub Ciężadło - rehabilitant i masażysta z Scanmed Universum w Krakowie.

Sygnał alarmowy - ból pleców

Na leczniczy trzeba mieć skierowanie od lekarza, który na podstawie diagnozy oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta wystawia skierowanie.

- To ułatwia terapeucie przede wszystkim dobranie technik masażu. Oczywiście przed przystąpieniem do zabiegu również rozmawiam z pacjentem na temat jego zdrowia. To bardzo istotne, ponieważ Pacjent oczekuje na rezultat, czyli chce się pozbyć uporczywego bólu. Masaż kręgosłupa stosuje się najczęściej, gdy zespolone z nim więzadła lub mięśnie przestają spełniać swoje zadania. Jeśli mięśnie kręgosłupa nie pracują należycie, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny, postawa pogarsza się, a kręgi i dyski po prostu szybciej się zużywają. Wtedy nasz organizm wysyła sygnał alarmowy - ból pleców to czerwone światło, które wymaga reakcji - opowiada Jakub Ciężadło.

Głaskanie, ugniatanie, oklepywanie...

Masaż kręgosłupa obejmuje plecy, pośladki i barki i zazwyczaj trwa około pół godziny. Masaż leczniczy wykonuje się zgodnie z kierunkiem przepływu krwi żylnej, czyli do serca. Siła masażu zależy od rodzaju schorzenia oraz wrażliwości na ból. Bardzo istotne jest to, by masażysta brał pod uwagę odczucia Pacjenta, komunikował się z nim i miał na uwadze próg bólu Pacjenta. to taki, którego natężenia jest gdzieś na granicy bólu, który daje możliwość rozluźnienia się. Pacjent nie może być spięty i mieć obaw o każdy ruch masażysty. Ból, który jest ponad siły powoduje spinanie się. W takiej sytuacji masaż nie przynosi efektów, a i może zaszkodzić. Prawidłowo przeprowadzony masaż ta zatem taki, który pozwala odpocząć oraz jest na tyle silny, że pomaga i naszemu kręgosłupowi. Wykonuje się go stosując klasyczne techniki z zachowaniem zasady: od najsłabszej do najmocniejszej.

Sami sobie szkodzimy!

Na bóle kręgosłupa skarżą się niemal wszyscy - nie trzeba ciężko fizycznie pracować, żeby bolało. Osoby spędzające dużo czasu prze monitorem komputera codziennie narażają na przeciążenie kręgosłup szyjny. Siedzenie z pochyloną głową i zgarbioną sylwetką powoduje przesunięcie głowy do przodu. Odcinek lędźwiowy cierpi, kiedy zbyt swobodnie siedzimy na krześle, fotelu, kanapie ale i podczas snu.

- Konstrukcja kręgosłupa najlepiej funkcjonuje, kiedy odcinek szyjny i lędźwiowy znajduje się w lordozie, czyli lekkim wygięciu w tył. Jeśli zatem często się pochylamy i zginamy oraz niepoprawnie siedzimy w pracy, w samochodzie, przed telewizorem, a w nocy śpimy na boku z przygiętymi do brzucha nogami, to skazujemy kręgosłup na przeciążenia. Uszkodzenie dysków to ból kręgosłupa, ale efektem tego jest także zła postawa - garbienie się - tłumaczy Jakub Ciężadło.

W krajach rozwiniętych ból kręgosłupa dotyczy 60% mieszkańców. Głównie skarżymy się na bóle odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa. Niestety warunki życia sprawiają, że przez większość czasu siedzimy. Dla naszych pleców to tortura. Bóle pleców, kłopoty z kręgosłupem oraz wady postawy to problemy dotyczące nawet dzieci. Siedzimy w szkole, w domu, korzystając z komputera, oglądając telewizję, w aucie, autobusie, u znajomych, podczas grilla, spotkania urodzinowego. Siedzimy wszędzie! Prowadząc taki tryb życia powinniśmy jednak myśleć o kręgosłupie, zanim wyśle on komunikat w postaci bólu...

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy