Strona głównaZdrowieMasaż poprawia krążenie krwi i łagodzi ból mięśni

Masaż poprawia krążenie krwi i łagodzi ból mięśni

Terapia za pomocą masażu poprawia ogólny przepływ krwi i łagodzi ból mięśni po ćwiczeniach, mówią eksperci z University of Illinois w Chicago.
Masaż poprawia krążenie krwi i łagodzi ból mięśni [fot. Anna Mikkelgaard from Pixabay]
To nie wszystko, wykazano też, że poprawia funkcjonowanie naczyń u osób, które nie ćwiczyły, co sugeruje, że przynosi korzyści niezależnie od poziomu .

- Poprawa i ulga w bólu mięśni to powszechne twierdzenia dotyczące korzyści z masażu, ale badania tego nie potwierdziły, mimo że masaż leczniczy jest coraz częściej stosowany jako dodatek do tradycyjnych interwencji medycznych - mówi prof. Shane Phillips z University of Illinois.

- Nasze badanie potwierdza wartość masażu w ćwiczeniach i urazach, co zostało wcześniej rozpoznane, ale oparte na minimalnej ilości danych - mówi dr Nina Cherie Franklin, współautorka badań. - Sugeruje również wartość masażu poza kontekstem ćwiczeń - dodaje.

Postanowiono sprawdzić, czy masaż poprawi krążenie i zmniejszy ból mięśni po ćwiczeniach. Zdrowe osoby prowadzące siedzący tryb życia poproszono o ćwiczenie nóg do odczucia bólu. Połowa ćwiczących była pasowana po treningu przy użyciu konwencjonalnych technik szwedzkiego masażu. Uczestnicy ocenili ból mięśni w skali od 1 do 10.

Zgodnie z oczekiwaniami, obie grupy ćwiczące odczuwały ból bezpośrednio po ćwiczeniach. Jednak u tych, których poddano masażom, zgłaszali krótsze trwanie bólu, dolegliwości ustępowały już po 90 minutach. Osoby, których nie masowano zaś zgłaszały ból utrzymujący się 24 godziny po ćwiczeniach.

Wykazano, że urazy mięśni wywołane ćwiczeniami zmniejszają przepływ krwi. W badaniu, przepływ krwi w tętnicy ramiennej, biorąc pod uwagę poszerzeni spowodowane przepływem (flow mediated dilation, FMD) - standardowy miernik ogólnego stanu naczyń, mierzony w górnej części ramienia - wykonywano za pomocą USG po 90 minutach, 24, 48 i 72 godzinach po ćwiczeniach. W przypadku grupy otrzymującej masaż po ćwiczeniach, FMD wskazywało na poprawę przepływu krwi we wszystkich punktach czasowych, a poprawa ustępowała po 72 godzinach. Zgodnie z oczekiwaniami, grupa wyłącznie ćwicząca wykazała zmniejszony przepływ krwi po 90 minutach, 24 i 48 godzinach, a powrót do normalnego poziomu po 72 godzinach.

- Uważamy, że masaż naprawdę zmienia fizjologię w pozytywny sposób. Nie chodzi tylko o prędkość przepływu krwi, masaż wpływa też na reakcję naczyniową - wyjaśnia dr Franklin.

Ponieważ funkcja naczyniowa uległa zmianie w pewnej odległości od miejsca urazu i masażu, odkrycie sugeruje reakcję systemową, a nie tylko miejscową. Największym zaskoczeniem była grupa kontrolna poddana wyłącznie masażowi, która wykazała praktycznie identyczny poziom poprawy krążenia jak grupa poddana i ćwiczeniom, i masażowi - zauważa prof. Phillips.

- Reakcja krążeniowa utrzymywała się przez kilka dni, co sugeruje, że masaż może mieć działanie ochronne. W przypadku osób o ograniczonej ruchomości lub z upośledzoną funkcją naczyniową dalsze badania mogą wykazać, że regularny masaż oferuje znaczące korzyści - twierdzą autorzy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć