Strona głównaZdrowieMamy odpowiedź na twoje pytanie ”dlaczego tyję”

Mamy odpowiedź na twoje pytanie ”dlaczego tyję”

Świat tyje. Szczególnie USA i Europa, ale zjawisko zatacza coraz szersze kręgi... Odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje jest dość prosta - winna jest nasza dieta i brak aktywności fizycznej. Dokładniejsze zaś przyczyny przedstawiamy poniżej.
Mamy odpowiedź na twoje pytanie ”dlaczego tyję” [© M.studio - Fotolia.com] W naszej diecie jest dużo cukru i tłuszczu. Jeden z popularnych składników wielu produktów to syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy (high fructose corn syrup, HFC), bo stanowi on uniwersalny środek słodzący, który jest tańszy niż , więc przemysł spożywczy wykorzystuje go niemal wszędzie. Tymczasem wysoka zawartość cukru w HFCS zwiększa naszą tolerancję na ten składnik. Nasz organizm zyskuje większy apetyt na słodszą żywność i to jest kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do wysokiego wskaźnika .

Poza tym jemy za dużo. Nas jako konsumentów cieszy możliwość uzyskania większej ilości jedzenia za mniej. Dlatego jest tak dużo sklepowych i restauracyjnych ofert powiększenia zakupów czy zamówienia. Przykładowo, taniej jest, gdy kupujemy kilka butelek czy dwa opakowania ciastek, a w popularnych restauracjach serwujących fast food za złotówkę możemy powiększyć wybierany zestaw. W efekcie jemy i pijemy więcej niż potrzebujemy.

Kolejny czynnik sprzyjający otyłości to - co jest pozornie paradoksalne - moda na produkty niskotłuszczowe. Są okrzyknięte zdrowymi , ale zazwyczaj zawierają więcej cukru niż ich pełnotłuste wersje. Jeśli zaś dostarczamy sobie dużych dawek cukru, organizm wykorzystuje go na bieżące potrzeby i nie trudzi się, by rozbijać w tym celu tłuszcz, więc łatwiej odkłada się on w postaci tkanki tłuszczowej. Co więcej, nadmiar cukru także przekształca się w tłuszcz.

Istotne jest też to, że kraje rozwijające się muszą zmierzyć się z „atakiem" ze strony branży spożywczej: wydaje nowe i smaczne, a mechanizmy marketingowe sprawiają, że więcej ludzi chętniej sięga po niezdrową żywność. W krajach rozwiniętych gotowe produkty i fast food mają ugruntowane miejsce w diecie, a kampanie promujące zdrowy sposób odżywiania stopniowo i dość wolno zmieniają świadomość konsumentów.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:35:59, 08-02-2017 ~gość: 5.172.234.xxx

    Dlaczego tyję, a może po prostu mam złe nawyki jedzeniowe. Może jem nie to co powinnam. Artykuł ciekawy, ale wg mnie trzeba podpowiedzieć, że istnieją badania genetyczne typu igenesis, które dokładnie wskażą jakie witaminy, minerały, tłuszcze, itd. nasz organizm wchłania i jest nam z nimi po drodze, a jakie powinniśmy ograniczyć albo wykluczyć z jadłospisu, bo mogą nam zaszkodzić. Najlepiej samemu poczytać o tym. Bardzo ciekawy temat.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy