Strona głównaZdrowieMammografia korzystna także w sędziwym wieku

Mammografia korzystna także w sędziwym wieku

Kobiety w sędziwym wieku nie są „za stare" na badania mammograficzne - w każdym wieku takie badanie jest wartościowe i pozwala na dostatecznie wcześne wykrycie ewentualnych zaburzeń oraz szybką interwencję.
Mammografia korzystna także w sędziwym wieku [© Sven Bähren - Fotolia.com] W oparciu o siedmioletnie testy, podczas których przeprowadzono ok. 7 milionów badań mammograficznych, ustalono, że korzyści z nich mogą uzyskać także panie, które mają nawet 90 lat.

Badacze z Uniwersyetu Kalifornijskiego w San Francisco przeanalizowali wiek pacjentek, wyniki , ilość rekomendacji biopsji i wyniki . Wzięto też pod uwagę odsetek nowotworów piersi wykrytych dzięki biopsji. Jak wskazali badacze, badania przesiewowe powinny skutkować wyższym współczynnikiem wykrywalności raka.

Odkryto więcej nowotworów u najstarszych pacjentek. O tyle nie jest to zaskakujące, że im starszy wiek, tym wyższe jest ryzyko raka. Autorzy uznają, że warto kontynuować badania mammografem do osiemdziesiątki i dalej.

Częstość występowania raka piersi i zwiększenie śmiertelności wzrasta wraz z wiekiem kobiet, a każdego roku około 30 procent zgonów z powodu ma miejsce w przypadku kobiet, u których rozpoznano nowotwór po 70-tym roku życia.

Wielu z tych zgonów można uniknąć, oceniają autorzy badań. Chociaż zachorowalność jest wysoka, choroba przebiega wolniej i łagodniej, bo jest wcześniej wykryta. Z danych wynika, że nie ma określonego wieku, w którym należałoby zrezygnować z mammografii.

Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem u kobiet, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Jego częstość rośnie w związku ze wzrostem średniej długości życia, urbanizacją i niezdrowym stylem życia (nierzadko skutkującym ).

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy