Strona głównaZdrowieMagnez, potas, cynk -aby cieszyć się zdrowiem na wiosnę

Magnez, potas, cynk -aby cieszyć się zdrowiem na wiosnę

Co roku z niecierpliwością wyglądamy wiosny, nie mogąc się po długiej zimie doczekać słońca, ciepła, świeżych warzyw i owoców. Wielu z nas odczuwa jednak nieprzyjemne skutki tej nagłej zmiany aury...
Magnez, potas, cynk -aby cieszyć się zdrowiem na wiosnę [© Bogdan Wankowicz - Fotolia.com] Przesilenie wiosenne wiąże się dla nich z pojawiającym się nie wiadomo skąd zmęczeniem, sennością, złym samopoczuciem i apatią. Stajemy się też bardziej podatni na infekcje i przeziębienia. Spróbujmy temu zapobiec już zimą, dostarczając organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych.

Jeśli nie chcemy dopuścić do tego, że wiosenną porą nasz organizm nie będzie w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez wiosenne dni, skorzystajmy z naturalnej pomocy, jaką daje nam zbilansowana dieta. Produkty zawierające pierwiastki, takie jak magnez (jabłka, fasola biała, soja, migdały kasza, gryczana, koper, kakao gorzkie, natka pietruszki), cynk (ostrygi, chude mięso, drób, ryby, kasze, chleb pełnoziarnisty) i potas (rośliny strączkowe, orzechy, owoce cytrusowe, banany, liście mięty, warzywa zielone, pomidory, ziemniaki) pozwolą nam uniknąć szoku, jaki wiąże się z dużą dawką słońca, ciepła i aktywności oraz przyspieszającym wiosną metabolizmem.

Magnez to pierwiastek życia, uczestniczący przede wszystkim w prawidłowym działaniu układu nerwowego i mięśniowego. Ma wpływ na ponad 300 różnych procesów przebiegających w naszym organizmie. Jego niedobór powoduje ospałość i zmęczenie, rozdrażnienie i bezsenność, nie sprzyja także wzmożonej aktywności, objawiając się bólami mięśniowymi, brakiem apetytu i bezsennością.

Cynk wzmacnia nasz układ immunologicznym a więc zapotrzebowanie na ten pierwiastek mamy przede wszystkim w okresie obniżonej odporności organizmu. Dzięki cynkowi będziemy rzadziej zapadać na infekcje i przeziębienia oraz dużo szybciej je leczyć. Pomoże nam również odświeżyć zniszczone zimowym chłodem włosy i skórę oraz wzmocni pamięć.

Potas wpłynie usprawniająco na pracę mięśni i układu nerwowego. Pobudzi czynność mózgu, usprawni pamięć i ułatwi koncentrację. Ta jego właściwość wiosenną porą przyda się szczególnie, niwelując rozproszenie nastroju i motywując do działania.
Potas ma wpływ na pracę serca, bierze udział w dostarczaniu energii, która umożliwia prawidłowe skurcze mięśnia sercowego. Stymuluje serce do skurczów podczas zwiększonej aktywności fizycznej dba o ich regularność.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:20:50, 07-07-2008 modliszszka

    Brakuje tu bardzo ważne jinformacji, że potas wiąże toksyny i ułatwia ich wydalanie. Podwyższony poziom potasu świadczy o nasilającej się toksemii. Zalecane przez lekarzy obniżenie stężenie potasu we krwi może być tragiczne w skutkach, gdyż wytrąca się w ten sposób broń z ręki organizmowi, który podwyższając stężenie potasu we krwii, usiłuje poradzić sobie z toksemią.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy