Strona głównaZdrowieMagiczny imbir - świąteczny zapach dla zdrowia

Magiczny imbir - świąteczny zapach dla zdrowia

Wszyscy znamy imbir. Jako przyprawa, ceniony jest przede wszystkim w kuchni chińskiej i indyjskiej. Do Europy trafił wraz z innymi korzennymi przyprawami, tu używano go także jak lekarstwo.
Magiczny imbir - świąteczny zapach dla zdrowia [© Elena Schweitzer - Fotolia.com] Dziś niektórzy z nas popijają imbirowe herbatki, dodają imbir do kawy oraz ciast i ciasteczek. Plasterki świeżego imbiru umieszczone w wodzie i podgrzane utworzą doskonały, smaczny i rozgrzewający napój, idealny na chłodne zimowe dni. Po zakończeniu gotowania należy dodać odrobinę miodu i kilka kropli soku z cytryny. poprawia krążenie krwi, zwiększa koncentrację, co dla wielu z nas będzie istotną informacją.

W niektórych wierzeniach azjatyckich przypisuje się imbirowi, podobnie jak korzeniowi żeń-szeń, znaczenie i działanie magiczne, ze względu na niezwykłe kształty kłączy przypominające zwierzęta i postaci ludzkie.

Olejek imbirowy otrzymywany jest z wysuszonego kłącza imbiru lekarskiego uprawianego w Azji południowej, Chinach, Afryce zachodniej i Japonii. Podobno najlepszy olejek pochodzi z Indii z wybrzeża Malabarskiego. Substancja ma właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Działa skutecznie przy zatruciach pokarmowych, nudnościach i . Jest bardzo cennym składnikiem mieszanek przeciwbólowych stosowanych przy bólach mięśni i . Olejek imbirowy bardzo często jest wykorzystywany do aromatyzowania napojów (piwo imbirowe) oraz w pieczywie cukierniczym. Jest również łagodnym afrodyzjakiem. Wchodzi w skład perfum i wód toaletowych.

W aromaterapii olejek imbirowy stosowany jest w mieszankach do masażu, kąpieli, inhalacji i kompresów. Posiada niezwykle silne działanie, dlatego nie wolno stosować więcej niż dwie krople na jeden zabieg. Podobnie jak inne substancje używane do aromaterapii, olejek imbirowy powinien odznaczać się najwyższą jakością. Czytajmy zatem etykiety zamieszczane na buteleczkach, by wybierać tylko produkty naturalne, pozbawione jakichkolwiek syntetycznych substancji.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy