Strona głównaZdrowieLudzie o rudych włosach mają inny próg odczuwania bólu

Ludzie o rudych włosach mają inny próg odczuwania bólu

Osoby o rudych włosach (ale także zwierzęta z rudą sierścią) wykazują mają niższą wrażliwość na odczuwanie określonych rodzajów bólu, mówią pracownicy Massachusetts General Hospital (MGH).
Ludzie o rudych włosach mają inny próg odczuwania bólu [fot. Swietłaba Bierdnik z Pixabay]
W przypadku ludzi z (podobnie jak u wielu innych gatunków zwierząt z rudą sierścią) komórki skóry wytwarzające pigment zawierają odmianę receptora melanokortyny 1. Ten receptor znajduje się na powierzchni komórki i jeśli zostanie aktywowany przez krążące hormony melanokortyny, wywołuje wytwarzanie pigmentu innej barwy niż żółto-czerwona. Niezdolność rudowłosych osobników do jest efektem nieaktywności wariantu tego receptora.

Badania na myszach o rudej sierści pokazały, że mają one wariant komórek pozbawiony funkcji receptora melanokortyny 1, a także wykazują wyższe progi . Jak się okazało, utrata funkcji wspomnianego receptora wpłynęła na zmiany poziomów hormonów, które zarówno uwrażliwiają na ból, jak i go blokują. Jednakże dodatkowe czynniki mechanizmu odczuwania bólu sprawiły u tych gryzoni niższe odczuwanie dolegliwości bólowych.
Te odkrycia opisują podstawy wcześniejszych ustaleń sugerujących różne progi bólu o różnych podłożach pigmentacyjnych. Zrozumienie tego mechanizmu (...) pozwala lepiej określić, u których pacjentów wrażliwość na ból może być odmienna - mówią autorzy. Ustalenia pomogą opracować nowe sposoby manipulowania naturalnymi procesami organizmu, które kontrolują odczuwanie bólu.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy