Strona głównaZdrowieLit pomoże zmniejszyć ryzyko demencji?

Lit pomoże zmniejszyć ryzyko demencji?

Jak się wydaje, lit może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.
Lit pomoże zmniejszyć ryzyko demencji? [fot. Derrick Sherrill from Pixabay] Na Uniwersytecie Cambridge przeprowadzili analizę dokumentacji medycznej prawie 30 tysięcy pacjentów w wieku powyżej 50 lat.
Pacjenci, którzy otrzymywali lit, byli mniej narażeni na rozwój niż ci, którzy nie przyjmowali tego pierwiastka.

Demencja to główna przyczyna śmierci w starszych populacjach Zachodu, jednak obecnie nie dysponujemy żadnymi metodami leczenia zapobiegawczego. Ponad 55 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z demencją, a jest jej najczęstszą postacią.

- Liczba osób z demencją stale rośnie, co jest ogromnym obciążeniem systemów opieki zdrowotnej - mówi dr Shanquan Chen z Wydziału Psychiatrii Cambridge - Szacuje się, że opóźnienie rozwoju demencji o zaledwie pięć lat może zmniejszyć jej występowanie i oddziaływanie na gospodarkę nawet o 40 procent - dodaje dr Chen.

Wcześniejsze badania wskazywały lit jako potencjalne leczenie dla osób z diagnozą demencji lub zaburzenia funkcji poznawczych, nie było jednak jasne, czy pierwiastek może opóźnić lub nawet zapobiec rozwojowi choroby.

Lit jest stabilizatorem nastroju, który zwykle przepisuje się przy chorobie i depresji. - Uważa się, że wspomniane choroby oznaczają zwiększone ryzyko demencji, więc trzeba to było uwzględnić - mówi dr Chen.

Jak się okazało, stosowanie litu wiązało się z niższym ryzykiem demencji, zarówno w przypadku krótkotrwałego, jak i długotrwałego przyjmowania. Takie ustalenia pozostały w mocy także po uwzględnieniu innych czynników otępienia, w tym palenia papierosów, stosowania określonych leków oraz występowania różnych chorób fizycznych i psychicznych. Jednakże, ponieważ ogólna liczba pacjentów otrzymujących lit była niewielka i badanie miało charakter obserwacyjny, potrzebne są dalsze testy, by ustalić, czy ustalić lit może być środkiem leczenia demencji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy