Strona głównaZdrowieLista dietetycznych przebojów (część druga)

Lista dietetycznych przebojów (część druga)

Można jeść smacznie i zdrowo. Niektóre produkty mają wyjątkową „moc" prozdrowotnego działania, a ich smakoszy nie brakuje ze względu na niepowtarzalny smak, zapach i zastosowanie w kuchni. Oto kolejne artykuły żywnościowe, które zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza osób dojrzałych:
Jabłka

© Maria Brzostowska - Fotolia.comJabłka są bogate w dwa związki roślinne zwane katechinami i kwercetynami. Pomagają one w zapobieganiu udarów mózgu, chorób serca i nowotworów. Ponadto kwercetyna poprawia stabilność kolagenu, który pomaga skórze zachować elastyczność. Jabłka są bogate w błonnik rozpuszczalny, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Wreszcie zawierają bor zapobiegający utracie wapnia i zapewniający ochronę przed osteoporozą.

Produkty pełnoziarniste

© Hansich - Fotolia.comŻyto, owies i jęczmień zawierają kwas fitynowy, który hamuje wzrost komórek nowotworowych. Jęczmień jest szczególnie bogaty w związki zwane inhibitorami proteazy również odznaczającymi się właściwościami zwalczania raka, w tym raka piersi i raka jelita grubego. Produkty pełnoziarniste są bogate w błonnik, który pomaga utrzymać przewód pokarmowy i układ krążenia w dobrym zdrowiu.


Czarna porzeczka

© idless - Fotolia.comCzarna porzeczka jest jednym z najbogatszych naturalnych źródeł witaminy C - zawierają około 130 mg na 100 g.. Witamina C to ważny antyoksydant, który pomaga zachować zdrowy system immunologiczny, utrzymuje skórę w dobrej kondycji i przyspiesza gojenie ran oraz złamań. Wysoki poziom witaminy C jest związany z najmniejszym ryzykiem chorób serca. Czarne porzeczki zawierają również luteinę (ważny dla zdrowia oczu), antocyjany (mają wpływ na układ krążenia, wzrok oraz pamięć), a także oleju w nasionach wykazujący działanie przeciwzapalne, a także łagodzący bóle artretyczne.

Seler

© Maria Brzostowska - Fotolia.comSeler pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi, prawdopodobnie dlatego, że zawiera 3-n-butylowy ftalid, jak również apigeninę, jeden z flawonoidów roślinnych. Jest również doskonałym źródłem potasu, minerału, który odpowiada za równowagę płynów ustrojowych i może obniżać ciśnienie krwi. Seler ma również właściwości przeciwzapalne i pomaga w zmniejszeniu bólu stawów, jak również stanowi środek przezwyciężania retencji płynów. Jedno z badań wykazało, że seler jest warzywem najsilniej chroniącym przed rakiem jelita.

Jaja

© Uschi Hering - Fotolia.comŚwieże, ekologiczne jaja to doskonałe jedzenie. Zawierają selen, którego nierzadko brakuje w diecie, a który ma udział w powstrzymywaniu rozwoju nowotworów oraz chorób serca. Są też dobrym źródłem jodu wspomagającego funkcjonowanie tarczycy, a także zawierają lecytynę, substancję, która może pomóc w zapobieganiu chorobom serca i kamicy żółciowej. Jaja są bogate w witaminy i składniki mineralne, w tym witaminę E i cynk, jak również witaminy z grupy B. Dietetycy polecają jedzenie około czterech jaj tygodniu, chyba że dana osoba musi znacznie ograniczyć ilość cholesterolu.

Pomidory

© Olga Lyubkin - Fotolia.comPomidory są bogate w kartenoid likopen, który zapewnia ochronę przed nowotworami i chorobami serca. Ostatnie badania wykazały, że kobiety, które jedzą dużo likopenu, mają niższe ryzyko raka jajnika i piersi, natomiast u mężczyzn związek ten pomaga zapobiegać nowotworowi prostaty. Pomidory są również dobrym źródłem kwasu liponowego pomagającego zwiększyć poziom energii i poprawić pamięć.

Marchew


© Johnny Lye - Fotolia.comMarchew jest najlepszym źródłem karotenów - związków, które mają silne działanie antyoksydacyjne, co jest ważne w walce z nowotworami. Regularne spożycie marchwi może chronić przed zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmą, a także obniżyć poziom złego cholesterolu. Karoteny zabezpieczają skórę przed uszkodzeniami oraz niekorzystnym działaniem słońca.

Jagody

© annalovisa - Fotolia.comOstatnie badania dowiodły, że można je zaliczyć do najsilniejszych antyoksydantów. Jagody mają największy potencjał, aby zapobiec chorobom starości. Stwierdzono, że 100 gramów tych owoców dziennie może stymulować wzrost nowych komórek mózgowych i zapobiec utracie pamięci. Jagody są również bogate w antocyjany, które pomagają dotlenić skóry i zachować jej młody wygląd.



Przeczytaj także


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:50:04, 24-03-2011 ~gość: 83.28.169.xxx

    ....
  • 19:19:06, 24-03-2011 bronczyk

    Lecę kupić jagody. Mrożone. No, no mózg mi się odnowi. Będę jadła 200g szybciej geniuszem zostanę.
  • 09:58:31, 28-03-2011 Eliza2

    Cytat:
    bronczyk
    Lecę kupić jagody. Mrożone. No, no mózg mi się odnowi. Będę jadła 200g szybciej geniuszem zostanę.
    Z praktyki wiem, że popełniamy w żywieniu wiele błędów, sądzę, że zasadne są takie artykuły. Nie śmiej się, bo niewiele osób w naszym społeczeństwie opiera dietę na produktach mało przetworzonych i do tego pamięta o codziennym spożywaniu co najmniej 0,5 kg warzyw i owoców. Mój wnuk nie znał do 3 lat słodyczy i chipsów (tych nie zna nadal)...w przedszkolu jest rodzynkiem pod tym względem.
    Ja mrożę czarne porzeczki i mamy je całą zimę.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy