Strona głównaZdrowieLignany lniane - nowe rozwiązanie w walce z menopauzą

Lignany lniane - nowe rozwiązanie w walce z menopauzą

Uderzenia gorąca, bezsenność, wahania nastrojów, a czasem nawet osteoporoza, choroby serca czy nowotwór. Sprawcą takiego zamieszania w organizmie kobiety może być menopauza, a właściwie towarzyszące jej zmiany hormonalne w postaci spadku poziomu estrogenów. Jak złagodzić negatywne skutki tych procesów? Radzimy sięgnąć po len i zawarte w nim lignany lniane.
Lignany lniane - nowe rozwiązanie w walce z menopauzą   [fot. Oleofarm/Fotolia.com] Menopauza - pauza w produkcji estrogenów

To, jak kobieta wygląda, jak się zachowuje i jak funkcjonuje w dużej mierze zależy od estrogenów. Te produkowane przez jajniki hormony regulują procesy rozrodcze i nadają paniom charakterystyczne cechy żeńskie. Maksymalna produkcja estrogenów przypada na 20-30 r.ż., a następnie stopniowo opada, by ostatecznie osiągnąć gwałtowny spadek w okresie menopauzy.

- Okres przekwitania jest ważnym punktem zwrotnym. W organizmie kobiety zachodzą wówczas liczne zmiany, które dotyczą zarówno strefy somatycznej, jak i psychicznej. Dzieje się tak, gdyż estrogeny są bardzo ważnymi hormonami, które mają wpływ na funkcjonowanie wielu układów i narządów, m.in. sercowo- naczyniowego, oddechowego, nerwowego, moczowo-płciowego, a także na skórę, tkankę łączną i kostną. Oddziałują również na nastrój, samopoczucie czy seksualność. Spadek ich produkcji w okresie przekwitania może znacząco oddziaływać na życie kobiety i jej dalsze losy - wyjaśnia lekarz ginekolog, Maksymilian Kurkowski.

U około 70% przekwitających pań pojawiają się zlewne poty, uderzenia gorąca i dreszcze. Większości dokucza bezsenność, drażliwość, nerwowość, labilność emocjonalna, bóle głowy i kołatanie serca. Natomiast po - wskutek niedoboru estrogenów - dochodzi czasem do upośledzenia pracy układu krążenia (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca w odpowiedzi na wzrost poziomu cholesterolu i rozwój miażdżycy), układu kostnego (osteoporoza) czy moczowo-płciowego (osłabienie libido, nietrzymanie moczu, stany zapalne pochwy i sromu, swędzenie/pieczenie okolic intymnych), a także do rozwoju nowotworów hormonozależnych (, jajników, macicy).

Lignany lniane - roślinny substytut estrogenów

Wyrównanie poziomu kobiecych hormonów pozwala złagodzić dolegliwości związane z klimakterium i obniżyć ryzyko wystąpienia chorób ogólnoustrojowych. Współczesna medycyna proponuje paniom nie tylko hormonalną terapię zastępczą z wykorzystaniem syntetycznych hormonów ludzkich (często przeciwwskazaną i wywołującą skutki uboczne), ale też środki na bazie . Są to fitohormony, czyli hormony roślinne, które budową chemiczną i działaniem przypominają ludzkie estrogeny, a dokładnie 17ß-estradiol - główny hormon żeński. Lignany lniane zlokalizowano w ziarnach lnu, popularnie zwanych siemieniem lnianym. Należą one do nielicznych występujących w przyrodzie związków, które mogą regulować poziom estrogenów w organizmie ludzkim. Skoro łudząco przypominają te hormony, komórki reagujące u człowieka na estrogeny nie odróżniają związków roślinnych od ludzkich i przyłączają do swoich receptorów produkty przemian enzymatyczno-metabolicznych lignanów lnianych - enterolakton (ENL) i enterodiol (END) - które są kompatybilne z estrogenami. Po związaniu z receptorem cząsteczki lignanów działają na komórki w taki sam sposób jak ludzkie estrogeny, jednak o wiele słabiej, a przez to znacznie łagodniej dla kobiecego organizmu. Tą drogą można nie tylko neutralizować objawy menopauzy, ale także przedwczesnego klimakterium (wygasanie czynności jajników u kobiet przed 40., a nawet 30. r.ż.). Lignany lniane niwelują również nadmiar estrogenów (diagnozowany przeważnie u młodych kobiet, grożący endometriozą czy nowotworami piersi i macicy). Przyłączając się do receptorów estrogenowych, blokują bowiem miejsce przynależne normalnie estrogenom ludzkim i subtelnie je zastępują.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy