20-06-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
W dobie smartwatchów monitorowanie ilości kroków nigdy nie było łatwiejsze. Jak się okazuje, zarówno cele związane z ćwiczeniami opartymi na krokach, jak i tymi ocenianymi na podstawie czasu, są w równym stopniu powiązane z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci i chorób układu krążenia.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przewlekłe i infekcje oraz sprzyja długowieczności. Obecne wytyczne zalecają, aby dorośli poświęcali co najmniej 150 minut na umiarkowaną lub 75 minut na intensywną aktywność tygodniowo. Równocześnie - wobec wszechobecności urządzeń liczących kroki, to właśnie jest obecnie miarą na wielu platformach monitorowania kondycji. Jak cele oparte na czasie mają się do celów opartych na krokach?
- Istniejące wytyczne dotyczące aktywności fizycznej skupiają się przede wszystkim na czasie trwania i intensywności aktywności, ale brakuje w nich zaleceń opartych na krokach - mówi dr Rikuta Hamaya z Brigham and Women's Hospital. - W miarę jak coraz więcej osób używa smartwatchów do pomiaru kroków i ogólnego stanu zdrowia, warto sprawdzić, jak pomiary oparte na krokach mają się do celów opartych na czasie - czy jeden jest lepszy od drugiego? - pyta dr Hamaya.
Przeanalizowano dane kilkunastu tysięcy kobiet. Uczestniczki w wieku powyżej 62 lat przez siedem kolejnych dni nosiły urządzenia, które rejestrowały poziom aktywności fizycznej. Przez kilka lat regularnie odnotowywano stan zdrowia badanych. Uwzględniono także wskaźniki śmierci z jakiejkolwiek przyczyny i osobno z powodu chorób układu krążenia.
Jak ustalono, wyższy poziom (oceniany na podstawie liczby kroków lub czasu trwania umiarkowanej bądź intensywnej aktywności) był powiązany ze znacznym zmniejszeniem ryzyka śmierci lub chorób układu krążenia w badanym okresie. U najaktywniejszych kobiet ryzyko to było zmniejszone o 30-40 proc. w porównaniu z najmniej aktywnymi paniami.
Jakkolwiek obydwa wspomniane wyżej wskaźniki aktywności są przydatne, dr Hamaya zauważa, że każdy z nich ma swoje zalety i wady. Po pierwsze, liczba kroków może nie uwzględniać różnic w poziomach sprawności. Na przykład, jeśli zarówno 20-latek, jak i 80-latek idą przez 30 minut z umiarkowaną intensywnością, liczba ich kroków może znacznie się różnić. I odwrotnie, kroki są łatwe do zmierzenia i mniej mylące interpretacyjnie w porównaniu z intensywnością ćwiczeń. Ponadto kroki rejestrują nawet sporadyczne ruchy z życia codziennego, a nie tylko ćwiczenia, a tego rodzaju codzienne czynności prawdopodobnie wykonują osoby starsze.
- W przypadku niektórych, zwłaszcza młodszych osób, ćwiczenia mogą obejmować m. in. , piłkę nożną, lub jogging, a wszystkie te aktywności można łatwo śledzić za pomocą kroków. Jednak w przypadku innych może to być jazda na rowerze lub pływanie - w tych przypadkach monitorowanie czasu trwania ćwiczeń jest prostsze. Dlatego ważne jest, aby wytyczne dotyczące aktywności fizycznej oferowały wiele sposobów osiągania celów. Ruch wygląda inaczej dla każdego i prawie wszystkie jego formy ruchu są korzystne dla naszego zdrowia - stwierdza dr Hamaya.
Na podstawie: