Strona głównaZdrowieLen i chmiel w walce z menopauzą

Len i chmiel w walce z menopauzą

Uderzenia gorąca, drażliwość, bezsenność, ciągłe wahania nastrojów, bóle głowy - to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy. Za większość z nich odpowiada spadek stężenia estrogenów. Na szczęście jest ratunek na uciążliwe dolegliwości. To siła naturalnych składników, takich jak - len i chmiel.
Len i chmiel w walce z menopauzą  [Fot. fotolesnik - Fotolia.com]

Kobieta kontra menopauza

Statystycznie ponad 90 proc. kobiet przekwita między 45 a 55 rokiem życia, co objawia się ostatnim krwawieniem miesiączkowym i zanikiem pełnej wydolności płciowej. z obniżeniem produkcji estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, produkowanych w jajnikach. Niestety, niedobór estrogenów wpływa na pogorszenie jakości życia kobiety, nie tylko pod względem psychicznym, ale przede wszystkim ze względu na dolegliwości fizyczne.

Z jakimi problemami borykają się kobiety w okresie menopauzy?

Do tych najpopularniejszych i najczęściej wymienianych należą . Ten problem dotyka wielu kobiet w fazie przekwitania. Charakterystyczny objaw to przepływające przez całe ciało ciepło, szczególnie odczuwalne w rejonie szyi i głowy. Kolejne dolegliwości nękające kobiety to ciągłe rozdrażnienie, chwiejność nastrojów, nieuzasadnione tycie. Ponadto zmiany stężenia hormonów mają ogromny wpływ na ogólne samopoczucie oraz perspektywę postrzegania siebie. W wielu przypadkach prowadzi to do obniżenia nastroju i rozwoju objawów depresyjnych. Niestety, dolegliwości związane z klimakterium mogą towarzyszyć kobiecie nawet do 10 lat.

Dodatkowo niedobór estrogenów może skutkować wzrostem ryzyka , podniesieniem poziomu cholesterolu, czy rozwojem miażdżycy.

Lignany lniane - dobroczynne działanie lnu

Co len ma wspólnego z menopauzą? Okazuje się, że niewielkie ziarenka lnu mają ogromne możliwości. Największym ich skarbem są - tak zwane fitoestrogeny, czyli związki o budowie zbliżonej do żeńskich estrogenów.

Lignany pomagają kobiecemu organizmowi wyrównać poziom hormonów, a przede wszystkim łagodzą najbardziej uciążliwe dolegliwości menopauzy: rozdrażnienie, potliwość, uderzenia gorąca i złe samopoczucie. Oprócz tego chronią przed cukrzycą, osteoporozą czy zaburzeniami układu krążenia.

Dodatkowe wsparcie chmielu

Chmiel to nie tylko popularny składnik piwa. Ta wyjątkowa roślina wykorzystywana jest także w przemyśle farmaceutycznym ze względu na jej bogate właściwości. Ich głównym źródłem jest jej żeński kwiatostan - szyszki chmielu.

Za dobroczynne działanie chmielu odpowiada 8-prenylnaryngenina (8-PN) – fitoestrogen, bliźniaczo podobny do tego obecnego w kobiecym organizmie. Jego działanie jest łagodne, ale wystarczająco skuteczne, aby minimalizować symptomy przekwitania.

Ligunin

Tagi: len, chmiel, menopauza

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy