Strona głównaChorobyLeki na nadciśnienie mogą poprawiać pamięć seniorów

Leki na nadciśnienie mogą poprawiać pamięć seniorów

Leki obniżające ciśnienie krwi, które przekraczają barierę krew-mózg, wpłynęły na poprawę pamięci u przyjmujących je starszych pacjentów.
Leki na nadciśnienie mogą poprawiać pamięć seniorów [fot. crevis - Fotolia.com]
Nadciśnienie to jeden z czynników ryzyka pogorszenia funkcji poznawczych i demencji u osób starszych. Z badań wynika, że leczenie tej dolegliwości lekami obniżającymi ciśnienie krwi zmniejszyło przypadki upośledzenia funkcji poznawczych o 19 proc.

Inhibitory ACE, blokery receptora angiotensyny II (ARB), blokery kanału wapniowego i diuretyki to różne klasy leków obniżających ciśnienie krwi. Każda klasa działa inaczej, aby osłabić ciśnienie, a niektóre przekraczają barierę krew-mózg, oddziałując też na .

- Badania blokerów receptora angiotensyny II i inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) sugerują, że leki te mogą przynosić największe korzyści długoterminowe dla zdolności poznawczych, podczas gdy inne testy wykazały korzyści blokerów kanału wapniowego i leków moczopędnych w zmniejszaniu ryzyka demencji - mówi dr Daniel A. Nation z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.

Leki zostały ocenione pod kątem ich oddziaływania na kilka sfer poznawczych, w tym na uwagę, język, pamięć werbalną, uczenie się i przypominanie.

- Nadciśnienie występuje na dekady przed pojawieniem się objawów demencji, wpływając na przepływ krwi w całym organizmie, w tym w mózgu. Leczenie tej przypadłości prawdopodobnie będzie miało długotrwały korzystny wpływ na zdrowie mózgu i późniejsze funkcje poznawcze - wyjaśnia dr Nation.

Badania objęły niemal 13 tysięcy osób po pięćdziesiątce. Odkryto, że seniorzy, którzy przyjmują przenikające barierę krew-mózg leki obniżające ciśnienie krwi, cechowali się lepszą zdolnością przez okres do 3 lat obserwacji w porównaniu z osobami zażywającymi inne farmaceutyki na nadciśnienie.

Równocześnie ustalono, że stosowanie leków na , które nie przekraczają bariery krew-mózg, skutkowało większą uwagą przez okres do 3 lat monitorowania pacjentów.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy