Strona głównaZdrowieLęki i niepokój niszczą... zęby

Lęki i niepokój niszczą... zęby

Nawyki, takie jak zgrzytanie zębami (bruksizm) towarzyszą zespołowi stresu pourazowego, zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym, czy napadom lęku spowodowanymi stresującymi sytuacjami społecznymi. Bruksizm może skutkować problemami stomatologicznymi.
Lęki i niepokój niszczą... zęby [fot. Pixabay]
Uczeni z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że doświadczany w warunkach społecznych zwiększa ryzyko bruksizmu - zgrzytania zębami, które powoduje ścieranie i złamania zębów, a także ból szczęki.
To nie jest problem stomatologiczny, ale taki, który ma wyraźne konsekwencje stomatologiczne. Psychiatrzy powinni identyfikować pacjentów z predyspozycjami do i próbować zapobiegać temu, a dentyści będą wiedzieć, jak to leczyć - mówi dr Ephraim Winocur z Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Do badań zaproszono kilkadziesiąt osób, z których część miała fobię społeczną, cechującą się nadmiernym w sytuacjach społecznych. Prawie połowa osób ze wspomnianymi zaburzeniami przyjmowała leki przeciwdepresyjne - selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Wszyscy badani przeszli badania psychiatryczne i stomatologiczne. Oceniano objawy bruksizmu i pewne nawyki związane z jamą ustną, takie jak obgryzanie paznokci i drobne ruchy szczęki.

Chociaż leki przeciwdepresyjne były wcześniej łączone z osłabieniem bruksizmu, to badanie nie wykazało żadnego związku między nimi. Jednak umiarkowane lub ciężkie starcie zębów stwierdzono u 42,1 proc. osób z fobią społeczną i 28,6 proc. osób z grupy kontrolnej. Objawy bruksizmu w czasie pozostawania na jawie zgłaszało 42,5 proc. pacjentów z fobią społeczną i 3 proc. osób zdrowych.
Wydaje się, że interakcje z ludźmi są stałym czynnikiem bruksizmu u osób z lękiem społecznym. Dzięki osłabieniu tego zaburzenia będziemy w stanie leczyć również bruksizm - ocenia prof. Winocur.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy