Strona głównaZdrowieLekarze dają przykład rzucającym palenie

Lekarze dają przykład rzucającym palenie

W Polsce, gdzie pali 35 proc. osób, palenie to nadal problem społeczny. Nałóg palenia przyczynia się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest przewlekła obturacyjna chorób płuc (POChP). W POChP palenie jest główną przyczyną zachorowania. Dlatego bardzo niepokojące jest, że chorzy na POChP, którzy wiedzą, że palenie przyspiesza zgon, ciągle palą papierosy.
- Pocieszający jest fakt, że chorzy ci deklarują chęć zaprzestania palenia - mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Aby im pomóc należy zadbać o większą dostępność do specjalistycznego poradnictwa antynikotynowego i wprowadzić refundację leków pomagających rzucić palenie, przepisywanych w tych poradniach.

Ważną rolę w procesie edukacji i poradnictwa pełnią lekarze chorób płuc. Optymistyczny pod tym względem jest fakt, że w Polsce tylko 10 proc.* z nich pali papierosy. Istotne jest to również w kontekście europejskim.

- W 2000 roku w Szwecji i Wielkiej Brytanii paliło 6 proc. lekarzy - mówi prof. Jan Zieliński. Polscy lekarze są, pod względem palenia, bliżej lekarzy tych dwu krajów niż lekarzy duńskich, wśród których paliło około 26 proc. W Szwecji, Wielkiej Brytanii i Danii pali odpowiednio około 20 proc., 30 proc. i 40 proc. społeczeństwa - dodaje profesor.

* na podstawie wyników ankiety dotyczącej nałogu palenia papierosów wśród 406 specjalistów chorób płuc przeprowadzonej podczas ubiegłorocznego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc w Opolu z inicjatywy Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego "Głęboki Oddech".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy