Strona głównaZdrowieLekarz jest najskuteczniejszy rano?

Lekarz jest najskuteczniejszy rano?

Musisz wybrać się do lekarza? Najlepiej zrób to rano. O wczesnej godzinie może być najefektywniejszy w rozpoznaniu choroby.
Lekarz jest najskuteczniejszy rano? [Fot. Syda Productions - Fotolia.com]
Znaczna część z nas najlepiej wykonuje swoją pracę rano. Dotyczy to także lekarzy, stąd najwyższe szanse na najlepsze efekty wizyty masz w godzinach porannych.

W badaniach uczonych z Uniwersytetu Pensylwanii wzięło udział prawie 53 tysięcy pacjentów korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej. Jak ustalono, lekarze znacznie częściej zlecali badania przesiewowe w kierunku raka w trakcie wizyt porannych tych popołudniowych.

Jak ustalono, w przypadku wizyt odbywających się o godzinie 08:00, lekarze zlecili badania przesiewowe w kierunku u 64 proc. kobiet, które się do nich kwalifikowały. Odsetek ten zmniejszał się w ciągu następnych kilku godzin, potem wzrósł w porze obiadowej, a następnnie spadł o godzinie 17:00, kiedy to skierowano na badania 48 proc. kwalifikujących się pacjentek.

Podobną zależność odkryto co do badań przesiewowych i okrężnicy: zlecono ich 36 proc. kwalifikującym się pacjentom rano vs. 23 proc. późnym popołudniem. Co więcej, badania pokazały, że pacjenci, którzy przychodzili do ośrodków zdrowia popołudniami, rzadziej szczepili się przecw .

Dlaczego tak się dzieje? Według ekspertów, wraz z upływem dnia grafik lekarzy zazwyczaj się przesuwa i z kolejnymi pacjentami muszą się bardziej spieszyć, stąd mogą być mniej dokładni.

Jak uważają autorzy, odkryte rozbieżności to nowe pole do poprawy przy użyciu systemów informatycznych. Elektroniczna dokumentacja zdrowotna pacjentów powinna być zaprojektowana tak, by przypominać lekarzom zlecaniu określonych badań, mówią badacze.

O badaniach napisano w JAMA Network Open.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy