Strona głównaZdrowieLek na cukrzycę skuteczny też przy chorobie Alzheimera

Lek na cukrzycę skuteczny też przy chorobie Alzheimera

Lek opracowany w celu walki z cukrzycą może pomóc w osłabieniu rozwoju choroby Alzheimera.
Lek na cukrzycę skuteczny też przy chorobie Alzheimera [Fot. cassis - Fotolia.com] Autorzy badań z Uniwersytetu Lancaster w USA mają nadzieję, że wyniki ich badania pozwolą na opracowanie nowego sposobu leczenia przewlekłych , takich jak .

Lek jest receptorem GLP-1, GIP i glukagonu, trzech substancji znanych jako „czynniki wzrostu", które pomagają poprawić wrażliwość na insulinę u osób z cukrzycą. Ludzie z chorobą Alzheimera mają zmniejszone ilości tych czynników w mózgu, stąd może wynikać skuteczność medykamentu w oddziaływaniu na osłabienie skutków rozwoju procesów neurodegradacyjnych.

W ramach badań uczeni wszczepili myszom zmutowane ludzkie geny, które odpowiadają za dziedziczną postać Alzheimera. Po kilku miesiącach w mózgach gryzoni doszło do uszkodzeń charakterystycznych dla tej choroby. Następnie zwierzętom podano lek i umieszczono je w labiryncie. Okazało się, że gryzonie wykazywały poprawę w funkcjonowaniu i zdolności .

Wyniki są obiecujące, ponieważ pokazują skuteczność tych nowych leków, które pierwotnie opracowano w celu leczenia , ale wykazały działanie neuroochronne w kilku badaniach, mówią autorzy.

Zgodnie z danym WHO, na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku odnotowuje się blisko 10 milionów nowych przypadków. Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji i odpowiada za około 70 proc. jej przypadków.

Chociaż dotyka głównie osób starszych, nie jest normalną częścią starzenia się. Choroba prowadzi do pogorszenia pamięci, myślenia i zdolności wykonywania codziennych czynności. Od lat uczeni na całym świecie szukają środków, które mogłyby powstrzymać rozwój otępienia, obecnie dostępne leczenie obejmuje osłabianie objawów choroby i jej spowolnienie, nie dysponujemy jednak medykamentami, które mogłyby całkowicie zahamować rozwój demencji.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Brain Research

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy